Biyomedikal Mühendisliği

Ayrınlılı bölüm Sayfası için tıklayınız

Biyomedikal Mühendisliği Biyoloji ve tıp alanındaki problemleri çözmek için mühendislik ile fizik ve matematik gibi temel fen bilimlerinin ilkelerini ve yöntemlerini uygulayan yeni bir alandır. Mühendislik bilimleri ile yaşam arasında bir köprü saglayan Biyomedikal Mühendisliği, displinlerarası çalışmaları kapsamaktadır.

Bilimsel ve teknolojik gelişmeler, özellikleri yirminci yüzyılın ikinci yarısından itibaren, yarıiletken elektroniğinin keşfi ile başlayan elektronik ve bilgisayar mühendisliğindeki hızlı yükselişin sağladığı teknik olanaklar tıp alanında yaygın şekilde uygulanır hale gelmiştir. Örneğin; Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG), Bilgisayarlı Tomografi (BT), Sintigrafi gibi tıbbi görüntüleme teknikleri ve ultrason, lazer, kızılötesi ve elektro-uyarım tedavi yöntemleri kullanılmaktadır modern gibi. Böylece, hekimlerin Subjektif yorumu yerine bilimsel ve objektif verilerle Hastalıklara tanı konulması ve hastaların tedavisi gerçekleşmektedir.

Biyomedikal mühendisleri kendi disiplinlerarası bilgilerini, yeni tıbbi cihazlar ve aletleri tasarlamakta, insan vücudunu anlama ve onarmada mühendisliğin ilkelerini uygulamakta, karar vermekte ve mühendislik araçlarının kullanım maliyetini azaltmakta kullanırlar.

Biyomedikal Mühendisliği Programı Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinde sunulmaktadır. Program temel olarak, Biyoloji ve tıp alanındaki sorunlara çözümünde uygulanan mühendislik ilkeleriyle ilgilidir. Programı, Temel Bilimler, Mühendislik Bilimleri, Biyoloji, fizyoloji, mühendislik tasarımı, sosyal, Ekonomi ve Yönetim Bilimleri ile Türk Dili ve Tarih derslerinden oluşmaktadır. Yeditepe Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliğinden mezun olanlar, Biyomedikal Endüstrisinde, tıbbi araştırma laboratuvarlarında ve hastanelerde çalışabilirler.

  • Yeditepe Hakkında
  • Kampüs Hayatı
  • Öğrenci Kabul
  • Araştırma

  •