Gastronomi ve Mutfak Sanatları

   2003 yılında Tuğrul Şavkay tarafından kurulan bölümümüz, Türkiye’de bu alanda dört yıllık lisans eğitimi veren ilk bölüm olmanın yanı sıra,  yemeğin hazırlanışından sunumuna kadar bir sanat olduğu felsefesiyle bir üniversitenin Güzel Sanatlar Fakültesi çatısı altında Gastronomi ve Mutfak Sanatları eğitimi veren ilk program olma özelliğini taşımaktadır.

  “Gastronomi” ve “Mutfak Sanatları” gibi iki ayrı alanı aynı bünyede toplayan bölümümüz gerek eğitim programı  gerekse geniş akademik kadrosuyla her iki alanda da donanımlı,  kendisine güvenen, sorgulayan ve araştıran gençler yetiştiren bölüm olma niteliğine sahiptir. Programımızın  temel amacı yiyecek-içecek sektöründe ihtiyaç duyulan teorik ve pratik bilgi ve becerilerle donanmış, ulusal ve uluslararası alanda yiyecek- içecek sektöründe hizmet verebilecek uzmanlar yetiştirmektir. Bölümümüzün bir diğer amacı da zengin Türk mutfak kültürünün akademik bir ortamda araştırılması ve korunmasını sağlamak ve bu kültürü uluslararası alanda tanıtmaktır.

  Mezunlarımız ağırlıklı olarak ulusal ve uluslararası beş yıldızlı otellerin ve restoranların  mutfak ekibinde veya bu işletmelerin yiyecek-içecek pazarlama ve muhasebe bölümlerinde, gıda işletmelerinin yeni ürün geliştirme bölümlerinde (ARGE), yiyecek-içecek sektörüne eğitim veren kurumlarda, havayollarına hizmet veren yemek şirketlerinde ve görsel-basılı yayın kuruluşlarında çalışmaktadırlar. Bölümümüzün eğitim dili İngilizcedir. Üniversitemizin bölümümüzü de kapsayan güçlü bir uluslararasi exchange (değişim) programı bulunmaktadır.

   Yükseköğretim Kurumu tarafından yapılan merkezi yerleştirme sınavı ile 2016-2017 Eğitim yılı itibariyle  TS-2 puanına göre öğrenciler bölüme kabul edilmektedir. 


Doç.Dr. Sibel Özilgen

Gastronomi ve Mutfak Sanatları

Bölüm Başkanı


 


 

 Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü UNESCO/UNITWIN “Food, Culture and Development” Chair programının resmi ortağı oldu

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ile İspanya’nın önemli üniversitelerinden Universitat Oberta de Catalunya (UOC)’ın temsil ettiği UNESCO’nun “Food, Culture and Development” kürsüsü anlaşma imzaladı.

UNESCO çerçevesinde 1992 yılında kurulan UNESCO/ UNITWIN Chair programı, uluslararası alanda üniversitelerarası işbirliği ve bilimsel faaliyetleri destekleyor. Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü 2015 yılı Ocak ayında François Rabelais Tours Üniversitesi’nin temsil ettiği UNESCO’nun “Yemek Kültürü Mirasının Korunması ve Tanıtılması” kürsüsü ile de anlaşma imzalamıştı. Belirtilen alanlardaki UNESCO/ UNITWIN kürsülerine Türkiye’den ortak olarak kabul gören ilk ve tek Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü olma özelliğ taşıyan bölümümüz, anlaşmalar çerçevesinde UNESCO/UNITWIN çerçevesinde yürütülen Gastronomi ve Yemek Kültürü mirası alanındaki projelerde yemek kültürünün korunması ve geliştirilerek gelecek nesillere aktarılarak yaşatılması alanlarında aktif görev alacak, belirtilen kapsamda projeler önerebilecek,  UNESCO/UNITWIN Chair’in resmi Türkiye temsilcisi olarak bilimsel seminer, konferans ve etkinlikler düzenleyecek.

Bölümümüz UNESCO/UNITWIN Chair programının resmi ortağı oldu

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümümüz ile François Rabelais Tours Üniversitesi’nin temsil ettiği UNESCO’nun “Yemek Kültürü Mirasının Korunması ve Tanıtılması” kürsüsü 29 Ocak 2015 tarihi itibariyle bir anlaşma yaptı.  Bu anlaşma dahilinde Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü UNESCO/UNITWIN Chair programının resmi ortağı oldu. Anlaşma çerçevesinde üniversitemiz bünyesinde Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü UNESCO/UNITWIN Chair çerçevesinde yürütülen gastronomi ve yemek kültürü mirası konularında uluslararası projelere dahil olabilecek, UNESCO/UNITWIN Chair’in Türkiye temsilcisi olarak seminer, etkinlik, konferans düzenleyebilecek ve somut olmayan kültürel mirasın önemli bir parçası olan Türk mutfak kültürünü UNESCO’nun uluslararası platformunda tanıtacak.

UNESCO çerçevesinde 1992 yılında kurulan UNESCO/ UNITWIN Chairs programı uluslararası alanda üniversitelerarası işbirliği ve bilimsel faaliyetleri destekleyor. UNESCO Chair programında “Safeguarding and Promotion of Cultural Food Heritages” (Yemek Kültürü Mirasının Korunması ve Tanıtılması) kürsüsü Fransa’da François-Rabelais Tours Üniversitesi tarafından yürütülüyor.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları  Fransa’da bulunan dünyaca ünlü pastacılık okulu Alain Ducasse Education-ENSP ile bir anlaşma imzaladı.

Bu anlaşma ile, gerekli koşulları sağlayan Yeditepe Üniversitesi öğrencileri, yaz döneminde Fransa'ya giderek Alain Ducasse Education-ENSP’de Yeditepeliler için özel hazırlanmış program çerçevesinde toplam 140 saat eğitim alacaklar ve eğitim programını tamamladıktan sonra  Fransa’da veya Alain Ducasse Education’ın anlaşmalı olduğu başka bir ülkede bir ay staj yapabilecekler. Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler ayrıca Alain Ducasse Education sertifikası almaya hak kazanacaklar. Bu sayede Yeditepeli Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri uluslararası alanda deneyim kazanarak kariyerleri adına önemli bir avantaj elde etmiş olacaklar.

  • Yeditepe Hakkında
  • Kampüs Hayatı
  • Öğrenci Kabul
  • Araştırma

  •