Gazetecilik

Yard. Doç. Dr. Feryade TOKAN ŞENOL

Gazetecilik Bölüm Başkan Vekili

Başkanın Mesajı

Hızla gelişen teknolojiyle yeniden şekillenen iletişim dünyası, ulusal ve uluslararası alanda gazetecilik yapabilecek disipline ve yeteneğe sahip gazetecilere ihtiyaç duymaktadır. Medyanın yeni şartları, iletişim profesyonellerinin de yapısını ve özelliklerini değiştirmiştir. Haber almanın son derece önem kazandığı bu dönemde küresel haber akışını da takip edebilecek ve mesleki hassasiyetlere sahip gazeteciler sektörde daha fazla yer bulma şansına sahip olabilecektir.

Gazetecilik Bölümü, geleneksel ve yeni medyada çalışma şartlarına uygun, sorgulayan, kendine güvenen, demokrasi bilincine sahip, araştırmacı, cesur, üretken, etik kurallara ve hukuka bağlı, yazı yeteneğini gözlemleriyle birleştirebilen, yeni kurgulanan iletişim dünyasında insani değerleri merkezine alarak kendine yer açabilen gazeteci adayları mezun etmektedir.

Öğrencilerimiz her yıl Erasmus ve Exchange öğrenci değişimleriyle farklı ülkelerde öğrenim görme ve farklı ülkelerden bölümümüze gelen misafir öğrencilerle farklı kültürleri, mesleki deneyimleri ve küresel aynı sınıfta tanıma şansına sahiptirler.

Neden Yeditepe Gazetecilik?
Gazetecilik Bölümü, akademik alanda kendilerini kanıtlamış akademisyenler ile sektörün başarılı gazetecileri ve uzmanlarından oluşan kadrosuyla teorik ve uygulama derslerinde alanındaki gelişmeleri takip etmekte, kurulduğu günden bugüne başarı çizgisini yükseltmektedir.

Öğrencilerimiz teorik bilgilerini haber yazma teknikleri, araştırma yöntemleri, fotoğraf gibi uygulama dersleriyle birleştirerek kendilerini sektörün şartlarına hazırlamaktadır. 2000 yılında başlayan ilk uygulama yayınlarımız bugün, Yeditepe Postası dergisi, Gazete Yeditepe ve www.koridoryeditepe.com haber sitesi Yeditepe Haber Ajansı bünyesinde öğrencilerimize uygulama imkânı sunmaktadır.

Ayrıca bölümümüz öğrencileri, Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü ile işbirliği ve akademisyenlerimizin danışmanlığında mesleklerini yaparken öldürülen gazetecileri konu alan "Faili Meşhur" belgesel projesi çerçevesinde 5 usta gazetecinin belgesellerini çekmişleridir. Mesleğe ve ustalara saygı, geçmişi sistemli öğrenme adına, her yıl yeni bir basın şehidinin hayatı belgelenmeye devam edecektir.

Gazetecilik Bölümü, 2000 yılından itibaren üniversitemizin öğrenimine devam ettiği Kayışdağı Mahallesi'nde gerçekleştirdiği "Dört Mevsim Kayışdağı" fotoğraf projesi ile büyük kente göç sürecinde, İstanbul'un sosyal ve kültürel açıdan değişiminin Kayışdağı Mahallesi örneği çerçevesinde görsel bir haritasının çıkarmıştır.
.
Bölümümüzde Medya Zirvesi, mesleki gelişmeler ve gündemin tartışıldığı panel ve konferanslar düzenlenmekte, öğrencilerimiz dersler dışında medya profesyonelleri ile farklı platformlarda buluşmaktadırlar.

İş Olanakları
Bölümümüzden mezun olan gazeteci adayları öncelikli olarak haber merkezleri, yerel- ulusal ve uluslararası nitelikli gazeteler, dergiler, haber ajansları, radyo ve televizyonlar, internet haber sitelerinde muhabir, fotoğrafçı, sayfa tasarımcısı, haber müdürü gibi pozisyonlarda yer alabilirler. Ayrıca iletişimin ihtiyaç duyduğu özel şirketler ve kamu kurumları, sivil toplum örgütlerinde, yerel yönetimlerde ya da kamu kurum ve kuruluşlarının bülten, gazete ya da masaüstü teknolojileri ile yayıma dayanan yayın organlarında görev alabilirler.

Konusunda uzmanlaşmak ya da akademik kariyer yapmak isteyen mezunlarımız ise, yurtiçi ve yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarında yüksek lisans ve doktora programlarına devam ederek eğitimlerini sürdürme olanaklarına sahiptirler.

Yan Dal Programı (Minor): Gazetecilik Bölümü sahip olduğu yan dal programıyla Yeditepe Üniversitesi'ndeki bir lisans-öğretim programına kayıtlı ve kendi bölümünün programını başarı ile yürüten öğrencilerin İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde de eğitim-öğretim programına devam ederek bir "Yan Dal Belgesi" (Minor) almalarına da olanak sağlayan bir programa sahiptir.

Çift Anadal Programı (Double Major): Gazetecilik Bölümü sahip olduğu çift anadal programıyla, Yeditepe Üniversitesi'ndeki bir lisans-öğretim programına kayıtlı olan öğrenciler, İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde de eğitim-öğretim programına devam ederek ikinci bir lisans belgesi (Double Major) alma olanağına sahiptir.

Gazetecilik Bölümü, Genel Gazetecilik Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Programları'nın da koordinatörlüğünü yürütmektedir.


www.facebook.com/yeditepegazetecilik

www.twitter.com/ygazetecilik  

www.yeditepekoridor.com

 

  • Yeditepe Hakkında
  • Kampüs Hayatı
  • Öğrenci Kabul
  • Araştırma

  •