Görsel İletişim Tasarımı


Tasarım, Etkileşim, Yaratıcılık: Yeditepe Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü

Göstergelerin hakim olduğu günümüzde, doğru ve etkin tasarımlar yapmak, evrensel akımları takip etmek, etkileşim ile yaratıcılığı bir araya getirebilmek görsel iletişim tasarımcısı için önem taşımaktadır. Her ortamı karşılıklı bir iletişim süreci olarak değerlendiren, çoklu ortama adapte, iletişim, medya, sanat ve teknoloji alanlarını bir araya getiren görsel iletişim tasarımı, disiplinler arası yapısı ile 21. Yüzyılın görsel ihtiyaçlarına çözümler üreten yenilikçi bir alandır.

2001 yılından beri, Yeditepe Üniversitesi, İletişim Fakültesi bünyesinde bulunan Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, öğrencilerini, tasarımı bir iletişim süreci olarak ele alan, dijital teknolojilere hâkim, güçlü iletişim stratejileri geliştirebilen ve bilgiyi yaratıcı tasarım ürünlerine dönüştürebilen iletişim tasarımcıları olarak yetiştirmektir.

Ders programı çerçevesinde öğrencilere, bir fikrin oluşturulma, tasarlanma, planlanma aşamasına yönelik kuramsal dersler, yaratılma ve görselleştirilme aşamalarına yönelik uygulama dersleri ve bu üretimleri bir kavram çerçevesinde somut hale getirebilecekleri atölye çalışmaları ve proje dersleri sunulmaktadır. Bireysel ve grup halinde gerçekleştirilen projeler, öğrencilere alanda deneyim kazanmalarını, yaratıcı tasarım ürünleri ortaya koymalarını ve görsel iletişim tasarımı vizyonunu, anlayışını, kavramsal, düşünsel ve uygulamalı olarak kazanmalarını sağlamaktadır.

Öğrenciler görsel iletişim tasarımının temellerine hakim olabilecekleri kuramsal ve uygulamalı dersleri ilk iki sene içerisinde aldıktan sonra, üçüncü ve dördüncü sınıflarda alana yönelik farklı dallarda uzmanlıklarını uygulama dersleri ile belirleyebilirler. Öğrenciler, bilgi, beceri, merak ve ilgi alanları doğrultusunda uzmanlaşmak istedikleri fotoğraf, video yapımı, 2 boyutlu, 3 boyutlu animasyon, web tasarımı, reklam tasarımı ve oyun tasarımı dersleri ile ileri seviyede dijital ve etkileşimli tasarım becerilerini geliştirirler.

Disiplinlerarası ve Uluslararası Eğitim İmkânı: Çift Anadal, Yan Dal Programları ve Erasmus

Üniversitemizin sunduğu imkânlar kapsamında, öğrenciler tercihleri ve ilgi alanları doğrultusunda İletişim Fakültesi ve Üniversitemizin diğer fakültelerinde, Çift Anadal ve Yan Dal programlarına dahil olabilirler.

Bölümümüzün Erasmus programı anlaşmaları çerçevesinde öğrencilerimize, Almanya, Hollanda, Portekiz, Finlandiya, İtalya, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Yunanistan gibi Avrupa’nın farklı ülkelerinde, eğitim ve yurtdışı deneyimi imkanı sunulmaktadır.

Görsel İletişim Tasarımı Yüksek Lisans Programı Görsel İletişim Tasarımı Lisansüstü Programı, öğrencilere görsel iletişim tasarımı alanında bilimsel araştırma yaparak, uzmanlaşma ve akademik bir kazanım elde etme fırsatı tanımaktadır. Detaylı Bilgi için: http://vcd.yeditepe.edu.tr Facebook VCD7tepe http://www.facebook.com/groups/388729877856170 YouTube https://www.youtube.com/results?search_query=vcd7tepe


Görsel İletişim Tasarımı, 26 Ağustos Yerleşimi, İletişim Fakültesi, 34755 Kayışdağı, Istanbul
tel: +90.216.578.0000 | email: infovcd [at] yeditepe.edu.tr | url: http://vcd.yeditepe.edu.tr/

  • Yeditepe Hakkında
  • Kampüs Hayatı
  • Öğrenci Kabul
  • Araştırma

  •