Grafik Tasarımı

Grafik Tasarımı Bölüm Başkanı

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü, bünyesinde çoğunluğu devlet güzel sanatlar fakültelerinden yetişme, deneyimli öğretim üyeleri ve tanınmış reklam ajansı art direktörlerinden oluşan elit bir kadroya sahiptir. 

Grafik Tasarımı Bölümü; öğrencilerini sürekli gelişen iletişim mecralarının tasarım gereksinimlerini çözecek bilgi ve beceriye sahip tasarımcılar olarak yetiştirmeye çalışır. 

Bunun için bölümümüzde eğitime yeni başlayan öğrenciler birinci ve ikinci sınıfta sanatın ve tasarımın temel kavramları konusunda, uygulamalı ve teorik derslerle eğitilir. Bu dersler; Temel Sanat Eğitimi, Yazı, Tipografi, Bilgisayar Eğitimi, İllüstrasyon, Özgün Baskıresim, Web Tasarımı, Fotoğraf, Semiyotik ve Sanat Tarihi gibi derslerdir. Bu dersler sayesinde öğrenci üst sınıflarda tasarım yapabilecek bilgi ve becerileri edinir. Bu dersler disiplin ve deneyselliği birarada barındırır. 

Amaç; öğrencilerin sanatın yaratıcılığını ve estetiğini kavramış, tasarımlarında sanatın yaratıcılığını ve estetiğini temel alan, hem kendi kültürünü hem de küresel kültürü kavramış tasarımcılar olarak yetiştirmektir. Bunun için 3. ve 4. sınıflarda proje derslerinde reklam, ambalaj tasarımı ve sosyal konuları içeren geniş kapsamlı projeler yaptırılmaktadır. Bu proje dersleri bölümümüzün bilgisayar labaratuvarlarında verilmektedir. Bu sınıflarda proje derslerinin yanı sıra öğrencinin bir alanda uzmanlaşması için seçmeli dersler de verilmektedir. Fotoğraf, İllüstrasyon, Özgün Baskıresim, Tipografi, Web Tasarımı gibi dersleri 3. ve 4. sınıflarda seçmeli olarak fotoğraf stüdyosu, özgün baskıresim (gravür, serigrafi, litografi) atölyelerinde almaktadırlar.

Türkiye’nin saygın bir Grafik Tasarımı Bölümü olarak, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü eğitim-öğretim kadrosu, tam donanımlı labaratuvar ve atölyeleriyle lisans ve yüksek lisans eğitimi vermektedir. 

 

  • Yeditepe Hakkında
  • Kampüs Hayatı
  • Öğrenci Kabul
  • Araştırma

  •