Turizm ve Otel İşletmeciliği

Doç. Dr. Rıfat KAMAŞAK

Bölüm Başkanı

rkamasak@yeditepe.edu.tr

 

Yeditepe Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü, turizm ve büyük katkısı olan turizm ekonomimize ile ilintili sektörlere geniş bilgi ve becerilerle donanmış profesyonel yönetici ve Girişimci Adayları kazandırma amacını taşır. Turizm sektörü, geniş bir yelpazede yer alan birçok çalışma alanları ile Gençlere Oteller, Seyahat Acentaları, Restoranlar, Havayolları gibi çeşitli alanlarda mesleki olanaklar sunmaktadır. Fiziki ve kültürel zenginliği ile Türkiye dünyada ve özellikle Avrupa'da en çok tercih edilen turizm Varış noktaları sunarak sağlam bir yer edinmiştir. Ülkemizdeki en önemli turizm hareketi "Kitle Turizmi" olmakla birlikte başta kültür turizmi olmak üzere sağlık, kongre golf, yatçılık, inanç gibi alanlarda da sürekli gelişme göstermeye devam etmektedir.

Modern İşletmeler en önemli varlıklarının ötesinde yönetici ve Çalışanları olduğunun farkına varmakta ve bu doğrultuda yatırımlarını insan öğesinin geliştirilmesine kaydırmaktadır. Bu gelişme, turizmin de içinde yer aldığı hizmet sektöründe daha da belirgindir. Turizm sektöründe çalışacak kiþilerin birden fazla yabancı dile hakim, etkin birer iletişimci, farklı kültürlere duyarlı, yerel ve evrensel tarih ve kulture karşı ilgili, farklı kişilerle tanışmak ve yeni yerler keşfetmekten hoşlanan canlı, hareketli, ve dinamik bir birey olması beklenir. Bu çerçevede eğitim Programımız, Sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikleri kazandırmak Öğrencilere amacýyla İşletmecilik, Turizm, Sosyal Bilimler gibi farklı Disiplinler harmanlanarak oluşturulmuştur. Programa alternatif turizm türlerinin de entegre edilmesiyle öğrencilerin Kapsamlı bir turizmci-İşletmeci bakış acısını kazanmaları hedeflenmiştir. Turizm İşletmeciliği Eğitim Programı, ülkemizde hızlı bir gelişme gösteren Havayolları, Gastronomi, Kongre ve etkinlik İşletmeciliği alanlarında yoğunlaşmaktadır. Ayrıca, Öğrencilerimiz dili olan İngilizcenin yanında ikinci bir yabancı dili (Fransızca, Almanca, İtalyanca, Japonca, İspanyolca, Rusça, Çince, İbranice) zorunlu olarak dört yarı yıl ders almaktadırlar.

Eğitim KADROMUZ sektör tecrübesi ve akademik yaklaşımları ile ideal bir denge oluşturmakta ve işlenen konular teorik ve uygulamalı olarak Öğrencilere aktarılmaktadır. Sınıf içi uygulamalar, seminer, fuar ve Otel gezi turları ile zenginleştirilerek Öğrencilere gerçek ortamlarında turizmi öğrenme ve anlama imkanı sağlanmaktadır. Öğrencilere mezun oldukları zaman istedikleri alanlarda iş bulma imkanını kolaylaştırmak amacı ile seminerler düzenlenir. Öğrenciler edindikleri yönetsel ve mesleki teorik bilgileri yoğun bir staj programı ile uygulama imkanı bulmaktadır. Bu program sayesinde birçok öğrencimiz sektör temsilcileri ile tanışma ve hatta iş teklifi alma imkanı bulmaktadır.

Turizm ve Otelcilik Bölümü öğrencileri ilk yılda temel dersler olan Turizme giriş, seyahat sektörüne giriş dersleri ile hukuk ve işletme Ağırlıklı dersler alırlar. İkinci yıl, Turizmde çalışmak istedikleri alanları seçmelerine yardımcı olabilecek, çeşitli turizm sektörlerini (otel, Seyehat Acentası, Havayolları vb) inceleyen dersler verilmektedir. Üçüncü ve dördüncü yıllarda ise, öğrenciler tercih ettikleri turizm branşlarında (Havayolları, Gastronomi, Kongre ve etkinlik İşletmeciliği, Konaklama, seyahat İşletmeciliği vb) uzmanlaşmak üzere tercih ettikleri alanlara yönelik seçmeli dersler alabilirler. Teorik eğitim ikinci yılın yazında (12 hafta) ve dördüncü yılın ilk döneminde (15 hafta) uygulanan staj eğitim programı ile desteklenerek teorik bilgilerin uygulanması sağlanmaktadır

 

 

  • Yeditepe Hakkında
  • Kampüs Hayatı
  • Öğrenci Kabul
  • Araştırma

  •