Turizm ve Otel İşletmeciliği

Doç. Dr. Rıfat KAMAŞAK

Bölüm Başkanı

rkamasak@yeditepe.edu.tr

 

Bölümümüzün amacı, turizm ve ilişkili sektörlere donanımlı profesyonel yönetici ve girişimci adayları kazandırmaktır. İnsan ve hizmet kalitesinin sektörel odak noktası olması, turizm sektörü çalışanlarının teknik becerilerinin yanında, üst düzey iletişim becerilerine sahip bireyler olma zorunluluğunu da getirmektedir.

Bu doğrultuda bölümümüz, birden fazla yabancı dile hakim, etkin birer iletişimci, farklı kültürlere duyarlı, yerel ve evrensel tarih ve kültüre karşı ilgili, farklı kişilerle tanışmak ve yeni yerler keşfetmekten hoşlanan; canlı, hareketli ve dinamik bireyler yetiştirme arzusundadır. Eğitim programımız bu çerçevede işletme, turizm, psikoloji, pazarlama ve gastronomi gibi farklı disiplinlerden derslerin harmanlanması ile oluşturulmuştur.  Programa, ülkemizde hızlı bir gelişim gösteren Havayolu, Sağlık, Kongre ve Etkinlik İşletmeciliği alanları ile öğretim dilimiz olan İngilizcenin yanında zorunlu ikinci bir yabancı dil (Fransızca, Almanca, İspanyolca, Rusça vb.) daha eklenerek zenginlik kazandırılmıştır.

 

Eğitim kadromuz sektör tecrübesi ve akademik yaklaşımları ile ideal bir denge oluşturmakta ve işlenen konular teorik ve uygulamalı olarak öğrencilere aktarılmaktadır. Sınıf içi uygulamalar, seminer, fuar ve otel gezi turları ile desteklenerek öğrencilerimize gerçek ortamlarında turizmi öğrenme ve anlama imkanı sağlanmaktadır. Öğrencilerimizin gerek edindikleri yönetsel ve mesleki teorik bilgileri iş ortamında uygulayabilmeleri ve gerekse mezuniyet sonrası kısa sürede iş bulabilmeleri amacı ile yoğun bir staj programına katılmaları sağlanmaktadır. Bu program sayesinde birçok öğrencimiz sektör temsilcileri ile tanışma olanağı bulurken, mezun olmadan iş teklifi bile alabilmektedir. Yeditepe Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü ilk kurulduğu günden beri, ülkemizin ihtiyaç duyduğu turizmde global rekabeti anlayabilen, en güncel sektörel bilgiye sahip, en az iki yabancı dile hakim, erdemli bireyler yetiştirmeyi hedeflemiş ve bu hedef doğrultusunda alanında ülkenin en güzide bölümleri arasında yerini almıştır.    

  • Yeditepe Hakkında
  • Kampüs Hayatı
  • Öğrenci Kabul
  • Araştırma

  •