Yabancı Diller Yüksek Okulu

Prof. Dr. Nedret Kuran-Burçoglu

Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü

 

Atatürk Rönesans'ını devam ettiren Yeditepe Üniversitesi'nin hedefi Çağdaş Türkiye'yi yaratacak ve Türkiye'nin Dünyadaki Lider Ülkeler arasında yerini almasını sağlayacak gençler yetiştirmektir. Bu anlamda mesleki bilginin yanı sıra bilgiye kaynağından ulaşmak, bilgiyi dünyaya dünya dillerinden aktarmak ve dünya ile iletişim sağlayabilmek açısından yabancı dilin önemi büyüktür. Bu nedenle Üniversitemiz yabancı dile büyük özen göstermektedir. Bilindiği gibi üniversitemizde eğitim genel olarak yabancı dilde yapılmaktadır.

Üniversitemizin hedef ve ilkeleri doğrultusunda, Yabancı Diller Yüksekokulu olarak amacımız, çoğu yabancı Tam Zamanlı ve Yarı Zamanlı okutman kadromuz ile öğrencilerimize okudukları bölümün eğitim dilinin yanı sıra, en az ikinci bir yabancı dili de kazandırmaktır.

Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça Ve Yabancılar İçin Türk Dili Ve Kültürü dilleri öğretilmektedir. 

Daha önce Rektörlüğe bağlı Yabancı Diller Bölümü çatısı altında faaliyet gösteren Okulumuz süratle büyüyen Üniversitemizin ihtiyaçları doğrultusunda Kayışdağı 26 Ağustos Yerleşimindeki Güzel Sanatlar Binasına taşınmıştır.

Yabancı Diller Yüksekokulu olarak, eğitim alanımızı üç ana başlık altında toplayabiliriz:

Zorunlu dil dersleri

Seçmeli dil dersleri

Hazırlık Programları

(İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü, Çeviribilim Bölümü, İngilizce Öğretmenliği Bölümü İngilizce Hazırlık Programı)

(Güzel Sanatlar Fakültesi İngilizce ve İtalyanca Hazırlık Programı, İletişim Fakültesi - Görsel İletişim Tasarımı Bölümü İngilizce Hazırlık Programı) 

Hukuk Fakültesi, Ticari Bilimler Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi - Gastronomi Bölümü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi - İngilizce Siyaset Bilimi Uluslararası İlişkiler Bölümü - Almanca İşletme ve İşletme Enformatiği - Fransızca Siyaset Bilimi Uluslararası İlişkiler Bölümü ve Fen Edebiyat Fakültesi - Çeviribilim Bölümü gibi bazı Fakülte ve Bölümler, öğrencilerine meslekleriyle ilgili dünya literatürünü takip edebilmeleri için, eğitim dillerinin yanında ikinci bir dili de zorunlu kılar. Yabancı Diller Yüksekokulu da bu Fakülte ve Bölümlerin talepleri doğrultusunda 2,3, 4 ve 6 saat/hafta programlar halinde dil dersleri açmaktadır.

Kültürel ve mesleki alanda yabancı dilin öneminin bilincine sahip, bir yabancı dille yetinmeyen öğrencilerimiz için ise seçmeli ders olarak dil programları açıyoruz. Bu dersler haftada 2,3, 4 ya da 6 saat/hafta programlardan oluşmaktadır. Her sömestr 28, 42, 56 ya da 84 saat olmak üzere birbirini takip eden sekiz ayrı programda öğrenci, eğitimi boyunca 224, 336, 448 ya da 672 ders saatine varan bir programla ikinci, üçüncü ve hatta dördüncü yabancı dil öğrenme imkanına sahip olmaktadır.

İyi bir mesleki eğitimin yansıra bir / birden fazla yabancı dil becerisi de kazanarak, geleceğin çağdaş birer ferdi olarak toplumda yer alacak öğrencilerimize şimdiden başarılar diliyoruz.

 

  • Yeditepe Hakkında
  • Kampüs Hayatı
  • Öğrenci Kabul
  • Araştırma

  •