• EN
  • TR

ISIF '17 BULUŞ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNE VERİLDİ

Uluslararası Buluş Fuarı’ndan Yeditepe’ye 9 ödül

Yeditepe Üniversitesi, İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı'ndan 9 ödül kazanarak, fuarda en fazla ödül alan üniversite oldu. Ödüller sahiplerine Yeditepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde düzenlenen törenle verildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Uluslararası Buluşçular Birliği Federasyonu (IFIA) himayeleri altında Türk Patent ve Marka Kurumu ev sahipliğinde gerçekleştirilen İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’na (ISIF’17) 9 adet patent çalışmasıyla katılan Yeditepe Üniversitesi, yarışmada 1 Altın, 2 Gümüş, 5 Bronz, madalya alırken Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından “En iyi Ulusal Patent” ödülüne de layık görüldü.

Törende bir konuşma yapan Yeditepe Üniversitesi Kurucu Başkanı Bedrettin Dalan, üniversitelerin iyi eğitim vermek ve üretilen bilgiyi aktarmak gibi iki önemli görevi olduğunu belirterek "Eğer bu ikisini birden yapmıyorsa üniversiteler görevini yapmıyor demektir ya da adına üniversite denmez" dedi.

BEDRETTİN DALAN: “NOBEL’E ÇOK YAKINIZ”

Bir değil birkaç çalışmayla birden Nobel'e çok yaklaştıklarını ifade eden Dalan, “Maddi manevi tüm insanlığa katkı sağlayacak buluşlar sırada bekliyor, hatta bazıları bitti diyebilirim. Örneğin; 5 - 6 ay evvel bir basın toplantısında tanıttığımız saçla ilgili buluş hemen hemen bitti, piyasaya çıkmak üzere” dedi.

10 YILDA 189 ULUSLARARASI PATENT

Yeditepe Üniversitesi felsefesinin; bilgiyi kullanabilen, bilgiye ulaşabilen ve bilgiyi hayata geçirebilen insan yetiştirme olduğu belirten Dalan; “Mutluyum ki; bugün gerçekten hem bilgi öğretmede hem de bilgiyi üretmede iyi noktalara geldik. Hepsi hepsi 20 yıllık bir üniversite burası. Üniversitemiz, 10 yıl içerisinde 189 tane uluslararası patent aldı. Türkiye'de ilk defa hem bilgiyi üreten hem de bilgiyi aktaran bir üniversite konumuna geçti. Patent önemli çünkü bilgiyi üretirsiniz ama patent almazsanız getireceği bütün artı değerleri başkaları kullanır. Biz bu konuda da öncü olduk. Bundan 10 sene evvel Türkiye'de ilk defa üniversitenin içinde patent ofisi oluşturduk ve bilim insanlarının bilgilerini patentlemek için her türlü parasal yardımı yaptık. Dolayısıyla da birden bire bu üniversite patent konusunda diğer üniversiteleri geçti. Bütün üniversitelerimiz içinde çok kıymetli bilim insanları var ama ürettikleri bilgiler boşa gidiyor. Herkese bilgilerini patentlemeden yayınlanmamalarını tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu. 

Devletin, TÜBİTAK ve ilgili bütün bakanlıkların büyük bir koordinasyon içinde buluşçulara, buluş yapan üniversitelere destek vermesi gerektiğinin altını çizen Dalan şöyle devam etti: “Ancak bu şekilde dış borçtan, dışa bağımlılıktan kurtulabiliriz. Kendi ilacımızı, kendi savunma sistemi araçlarımızı yapabiliriz. Dünyada var olmak istiyorsak bunun başka yolu da yok.”

Konuşmaların ardından Bedrettin Dalan ve Rektörümüz Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’nda ödüle layık görülen buluşçulara ödüllerini takdim etti.

Basın Yansımaları  ; DHA MİLLİYET HÜRRİYET

HABERİN DEVAMI  İÇİN TIKLAYINIZ