• EN
 • TR

Uluslararası Buluş Fuarı’ndan Yeditepe’ye 9 ödül

Üniversite sanayi işbirliği ile bilime yönelik çalışmalarında vakıf üniversiteleri arasında lokomotif konumda olan Yeditepe Üniversitesi dünyanın en önemli buluş fuarlarından biri olma özelliğini taşıyan “İstanbul Uluslararası Buluş Fuarında (ISIF’17)” 9 ödül kazanarak, fuarda en fazla ödül alan üniversite oldu

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Uluslararası Buluşçular Birliği Federasyonu (IFIA) himayeleri altında Türk Patent ve Marka Kurumu ev sahipliğinde gerçekleştirilen İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’ndan Yeditepe Üniversitesi 9 ödülle döndü.

İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı (ISIF); buluşlar ile Ar-Ge ve İnovasyon çalışmalarının ulusal ve uluslararası kamu, sanayici, yatırımcı ve bireysel buluşçu ekseninde buluşturulduğu ve ticarileştirildiği birçok buluşun katılımı ile düzenlendi.  

Fuar bittikten sonra uluslararası bir jürinin değerlendirmesi ile buluşlar düzenlenen törenle ödüllendirildi. Fuara 9 adet patent çalışmasıyla katılan Yeditepe Üniversitesi, yarışmada 5 Bronz, 2 Gümüş, 1 Altın madalya alırken Türk Patent Enstitüsü (TPE) En iyi Ulusal Patent ödülüne de layık görülerek toplam 9 ödüle layık görüldü.

Törende; kendi ödülünü ve üniversitenin diğer ödüllerini Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Doç. Dr. Serkan Topaloğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ve Türk Patent Kurumu Başkanı Prof. Dr. Hasip Asan’dan aldı.

Projeler & Buluş Sahipleri 


 Bor Nitrür Nanotüplerin Üretim Yöntemi Ham bor nitrür nanotüp (BNNT) sentezinin gerçekleştirilmesi ve ham olarak elde edilen BNNT’lerin saflaştırılması adımlarını içeren; bir borat minerali olan    kolemanit kullanımıyla doğrudan bor nitrür nanotüp üretiminin sağlandığı bir yöntemdir. Buluş ile bor kaynağı olarak doğrudan kolemanit kullanılmaktadır ve yöntem ile elde edilen ürün düşük maliyetle yüksek      saflıkta elde edilmektedir.

 • Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Çulha

Sıcaklık Zincirine Tabi Ürünler İçin Akıllı Kutu Perakende sektöründe, özellikle soğuk kalması gereken ürünlerin takibini yapıp ürünleri kontrol edebilen, durumu merkezi birime aktararak sinyal gücü yardımı ile yer tespitinin yapılmasına imkân veren ve kaybın önüne geçebilen bir akıllı kutudur. Korunması, takip edilmesi istenen ürün ilgili reyonda akıllı kutu içerisine konulmaktadır. Bu akıllı kutuya, ısı sensörü yerleştirilerek sıcaklık kontrolü yapılmakta, ivme sensörü yerleştirilerek kutunun hareket edip etmediği takip edilmekte, kutu üzerinde yer alan beacon (işaretçi) yardımıyla kutuya ait ID (seri numarası) numarası sayesinde takip edilip, yer tespiti yapılabilmekte, sesli ve görsel ikazla alarm vermektedir.
 

 • Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Bölümü Öğretim Üyesi ve Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Doç. Dr. Serkan Topaloğlu

Saç Dökülmesini Önleyen Ürün Yeni doğan sünnet derisi kök hücrelerinin besi ortamına bıraktığı ekzozom uygulamasıyla saç dökülmesini önleyen ve sağlıklı yeni saçlar çıkmasını sağlayan bir üründür. Buluş ile kökleri zayıflamış saçların güçlenip gürleşmesi ve yeni çıkan saçların kişinin kendi saç renginde olmasını sağlayan bir ürün elde edilmektedir.
 

 • Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin
 • Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Doktora Öğrencisi Özge Sezin Somuncu
 • Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Doktora Sonrası Araştırmacı Neslihan Taşlı
 • Ziraat Mühendisi Teknik Uzman  Okan Demir 

Antimikrobiyal Tekstil Ürünleri ve Elde Edilme Yöntemi Antifungal, antikandidal ve antibakteriyel özellik kazandırılmış tekstil ürünlerinin elde edilme yöntemidir. Buluş ile tekstil ürünlerinden bulaşan veya yayılan enfeksiyon hastalıklarının azalması, hidrofobik tekstil ürünlerinin hidrofilik hale dönüşmesi sağlanmakta,  hijyen sağlamak için fazla maliyet ve enerji kaybı azaltılmaktadır.

 • Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin
 • Dr. Selami Demirci,
 • Yrd. Doç. Dr. Zeynep Ustaoğlu,
 • Ziraat Mühendisi Teknik Uzman  Okan Demir

Antiviral Jel  Kombinasyonu Söz konusu jel, bor bileşeni,  poloksomer ve klorhekzidin bileşiklerinden oluşmuş olup,  buluş ile elde edilen jel Herpes Simpleks Tip 1 Virüsü (HSV) üzerinde yüksek etki göstermektedir.

 • Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin
 • Dr. Selami Demirci
 • Dr. Ayşegül Doğan
 • ​Teknik Uzman Ayla Burçin Asutay

Biyolojik Gübre ve Elde Edilme Yöntemi Bitki büyüme ve gelişmesini olumlu yönde teşvik eden bakteri ya da bakteri karışımlarının bir eferbasan formülasyon halinde hazırlanarak farklı yöntemlerle biyolojik gübre elde edilmesi ile ilgilidir. Buluş ile içeriğinde zararlı kimyasallar bulunmayan dolayısıyla çevre kirliliğini önleyen, yüksek tarımsal maliyet gerektirmeyen, bitki gelişimini teşvik eden ve tarımsal sürdürebilirliği arttıran, bitkinin stres koşullarına karşı toleransını artıran, toprakta var olan veya gübre olarak ilave edilen gübre elementlerinin etkinliklerini artıran, toprak kolloidlerinde iyon değişimine katkı da bulunarak sodyumlu (alkali) toprakların ıslahını sağlayan biyolojik gübre elde etmektir.

 • Mühendislik Fakültesi Genetik ve   Biyomühendislik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin
 • Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Turan
 • Eczacılık Fakültesi Yrd., Doç. Dr. Gülengül Duman,
 • Bursa Teknik Üniversitesi Yrd. Doç. Dr. Müge Yazıcı
  Erzurum Atatürk Üniversitesi Prof. Dr. Medine Güllüce​

Polimer Bazlı Hidrojel Yaşlanmayı geciktirici, yara iyileştirici ve antimikrobiyal özelliği olan polimer bazlı hidrojeldir. Karbopol bazlı jel içerisinde poloksomer polimerleri ile bor bileşeni uygun konsantrasyonlarda kombine edilerek yara iyileştirici jel formülasyonu geliştirilmiştir. Jel hasarlı bölgede hızlı etki göstermekte ve yara izi oluşumunu engellemektedir.

 • Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Başkanı Prof. Dr Fikrettin Şahin
 • Dr. Selami Demirci
 • Dr. Ayşegül Doğan​

Liyofilize Biyopestisit Efervesan Granül ve Üretim Yöntemi

Granül şeklinde olan liyofilize efervesan biyopestisit granül ve bunun üretim yöntemidir. Buluş konusu yöntem ile insan ve çevre sağlığına zararlı etkisi bulunmayan, ekonomik, toz veya granül halde tek kullanımlık dozaj şeklinde, uygulanabilirliği yüksek bir biyopestisit ürün elde edilmektedir. Liyofilize efervesan biyopestisit granül ve üretim yönteminde, başlangıç malzemesi olarak biyopestisit ve yüzey aktif madde olarak süt kullanılmaktadır.

 • Mühendislik Fakültesi Genetik ve   Biyomühendislik Bölüm Başkanı
 • Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Gülengül Duman
 • Yrd. Doç. Dr. Müge Yazıcı​

Spinal Cerrahi Masası

Omurga ve omurgaya ilişkin cerrahi ameliyatlar sırasında kullanılan, hastanın üzerine yatırıldığı bir spinal cerrahi masasıdır. Buluş; karın bölgesini boşlukta bırakarak basınca bağlı komplikasyonları azaltmakta, her türlü ameliyat masasına bağlanabilecek şekilde tasarlanan vücut ölçülerine uyum sağlayabilecek şekilde esneyebilen, radyo ve röntgen ışınlarını geçiren malzemeden üretildiğinden ameliyat sırasında bu ışınlar ile işlemlerin uygulanabilmesine olanak sağlamaktadır.

 • Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Başar Atalay
 • Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Namık Çıplak
 • Makine Mühendisliği Bölümü Lisans Mezunu Bilge Can Okumuş
 • Makine Mühendisliği Bölümü Doktora Öğrencisi Cem Tutcu