• EN
  • TR

Yeditepe Üniversitesi, “Dünya Gıda Günü”nü Kutladı

Sıfır Açlık” İçin Farkındalık

Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO), her yıl 16 Ekim’de düzenlediği “Dünya Gıda Günü”ne bir konferans ve geleneksel “Süzme Kırmızı Mercimek Çorbası” dağıtımı etkinliği ile destek verdi.

“Zero Hunger-Sıfır Açlık” ana temasıyla her yıl 150’den fazla ülkede aynı gün yapılan etkinliklerle farkındalık yaratmayı amaçlayan FAO, bu yıl da “Gıda güvenliği, sürdürülebilir tarım ve bunun göç üzerine etkileri” temaları üzerinde duruyor. Bu kapsamda Yeditepe Üniversitesi de, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sibel Özilgen’in başvurusuyla bu yılki organizasyonun bir parçası oldu.

2050’de 9 Milyar Olacağız

Etkinliğe FAO’nun bu konudaki çalışmaları ile ilgili bir sunum yaparak başlayan Doç. Dr. Sibel Özilgen, ucuz, ulaşılabilir ve besin değeri yüksek gıdaya erişim hakkının herkesin en doğal hakkı olduğunu vurguladı. FAO’nun öngörülerine göre 2050 yılında tüm dünyada 9 milyardan fazla insanın yaşayacağını belirten Doç. Dr. Özilgen, bunun da gıdaya olan ihtiyacı yüzde 60 arttıracağını söyledi.

Konferansta çevreye verdiğimiz zarar nedeniyle var olan tarım alanlarının çok ciddi zarar gördüğüne işaret edilerek tarım alanlarını ve üretimi arttıracak çevresel önlemler almamız gerektiğine dikkat çekildi.

Sunumun ardından Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri, hazırladıkları geleneksel çorbamız “Süzme Kırmızı Mercimek Çorbası”nı katılımcılara dağıttı.