Top Banner

Anasayfa » Yeditepe Hakkında » Genel Bilgiler » Yeditepe

Yeditepe

 

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİNE HOŞGELDİNİZ !
 
Üniversitemiz Türkiye'nin birçok alanında öncü, seçkin, başarılı, uzman akademik ve yönetim kadroları ile Atatürkçü düşüncelerin ışığında, onun ilke ve inkılaplarına tam bağlı laik, çağdaş, araştırmacı ve yenilikçi, teknolojiye hakim, dünya kültürüne erişmiş, kendi öz benliğini güçlendirmiş gençler yetiştiriyor.

Bedrettin Dalan öncülüğünde 1996 yılında İstanbul Eğitim ve Kültür (İSTEK) Vakfı tarafından kurulan Üniversitemiz; bugün lisans, yüksek lisans ve doktora programları düzeyinde ülkemizin en büyük vakıf üniversitesi unvanını taşıyor.

Kurulduğu yıldan bu yana kalitesi ulusal ve uluslararası akreditasyon kuruluşlarının denetimleriyle tescillenen, imzaladığı uluslararası işbirliği anlaşmaları ile uluslararası alanda çalışma deneyimi sağlayan Yeditepe Üniversitesi, öğrencilerine ve akademik kadrosuna global standartlarda akademik kalite ve kampus olanakları sunuyor.

Eğitim dilinin İngilizce olmasının yanı sıra öğrencilerine 20 farklı yabancı dil öğrenme olanağı sunan Yeditepe Üniversitesi, 12 fakültede (Tıp ve Diş Hekimliğinden; Eczacılık, Sağlık Bilimleri, Hukuk, Mühendislik, Eğitim, Fen- Edebiyat, İletişim, İİBF, Ticari Bilimler, ve Güzel Sanatlara uzanan geniş bir yelpaze) 60 lisans, 60 yüksek lisans ve 30 doktora programıyla akademik faaliyetlerini sürdürüyor. Öğrencilerine, çift ana dal ve yan dal konusunda da çok geniş bir yelpazeden seçim yapma fırsatı sağlayan Yeditepe Üniversitesi; 700'ün üzerinde Erasmus ve exchange anlaşmasıyla yükseköğrenim sistemine öncülük ediyor.

Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) Kurumsal Değerlendirme Programı'ndan Türkiye'de ilk geçen vakıf üniversitesi olan Yeditepe Üniversitesi, öğrencilerin gelişimi için son derece önemli olan üniversite - sanayi işbirliği projelerini başarıyla sürdürüyor. Son üç yılda uygulamalı araştırma projeleri çerçevesinde inovatif buluşlar için çok sayıda patent alındı. Bu tür ürünlerin bir kısmı pazara sunuldu bir kısmının da pazara sunulması için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Üniversitemiz, ODTÜ Teknokent Yönetim A.Ş. ve Gebze Organize Sanayi Bölgesi Teknopark A.Ş. (GOSB Teknopark A.Ş) ile imzaladığı işbirliği protokolü ile özellikle biyomedikal, biyomühendislik, sağlık ve ileri malzemeler sektörlerinde faaliyet gösteren kurumlarla çalışarak üniversite-sanayi işbirliğine katkı sağlıyor. Üniversitemizin kendi Teknopark'ını kurma çalışmaları hızla devam ediyor. Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nın yanında yer alan Teknopark İstanbul ve yakın zamanda hayata geçirilmesi planlanan Biyomedikal Teknopark Bio İstanbul ile de işbirliği geliştirme çalışmalarımız sürüyor.

2013 yılında hizmete giren Yeditepe Üniversitesi Kök Hücre ve Gen Tedavi Mükemmeliyet Merkezi; 2014 yılı içerisinde açılacak olan GMP (iyi laboratuvar ve imalat uygulamaları) üretim birimleri tamamlanarak kanser, nörodejeneratif, kas ve kemik hastalıkları, infertilite (kısırlık) ve diğer birçok genetik hastalıkların tedavisinde GMP standartlarına uygun olarak yeni ürün ve teknolojilerin, ve klinik protokollerin araştırılması, geliştirilmesi ve uygulanmasına yönelik ihtisaslaşarak hizmet verecek. Ayrıca, İSTKA (İstanbul Kalkınma Ajansı) Destekli bir Gelecek Merkezi (Future Center) kuruluş çalışmalarını başlattık.

Merkez Laboratuvarı ve Ar-Ge Birimimiz kanalıyla dışarıya açık akredite analizler yaparak sanayi ve özel sektör ile olan işbirliğimizi kuvvetlendiriyoruz. Ar-Ge ve Analiz Merkez Laboratuvarları (YÜ-AGAM), Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) onayını aldı. Laboratuvarlarımız, analiz laboratuvarları arasında ilk başvuruda 179 analiz gibi çok yüksek sayıda analizin akredite edildiği bir ilki başardı. Uluslararası geçerliliği olan laboratuvarlarımız gıda, toprak, kozmetik ve birçok endüstriyel alanda analiz hizmeti veriyor.

Öğrencilerimiz, üniversite eğitimlerine devam ederken bir yandan da iş hayatını tanıma ve algılama fırsatını buluyor. Kaliteli eğitimin yanı sıra öğretim üyelerimizin lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileriyle birlikte bilim, teknoloji ve sanat alanlarında yaratıcılıklarını sergileyerek, toplum ve ülke yararına ürün ve buluşlar üretme yolunda çaba göstermelerini sağlıyoruz.

Öğrencilerimiz, farkındalığı, yaşama karşı motivasyonu, gelişim, değişim ve özgür düşünme kapasitesi yüksek bireyler olarak mezun oluyor. Kendisi için en iyi olanakların nerede olduğunu bilen, buna göre seçim yapabilen birden fazla yabancı dile hakim, çift ana dal ya da yan dal yapmış gençler yetiştirmek, üniversitemizin öncelikli hedeflerinin başında geliyor. Öğrencilerimize, Erasmus ve Exchange programları ile yurt dışı deneyimi kazandırırken, kulüp etkinliklerinde aktif rol almaları ve akademik gelişimlerini en üst seviyede tamamlamaları için çok geniş olanaklar sunuyoruz.

Yeditepe Üniversitesi mezunları sadece Türkiye'nin değil dünyanın her yerinde aranan profesyoneller ve ülkemizi 21. yüzyılda en iyi şekilde temsil etme yeteneğine sahip bireyler olarak iş dünyasına atılıyor.

 

 

  • Yeditepe Hakkında
  • Kampüs Hayatı
  • Öğrenci Kabul
  • Araştırma