İngilizce Hazırlık Okulu

Genel

Vizyonumuz: Yeditepe Üniversitesi Hazırlık Okulu olarak vizyonumuz, günümüz gençlerinin gereksinimlerini karşılayabilecek nitelikte bir İngilizce programı sunmaktır. Bu doğrultuda, çağın tüm yeni teknolojilerini kullanarak programımızı sürekli geliştirmeyi, öğrenme sürecinde öğrencilerimizin sorumluluk alacakları bir ders ortamı yaratmayı ve bu hedeflerine ulaşmaları için de onlara en iyi biçimde kılavuzluk etmeyi amaçlıyoruz. 

Misyonumuz: Yeditepe Üniversitesi'nde eğitim dili İngilizcedir. Yeditepe Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu'nun misyonu da, öğrencilere yüksek öğrenimleri için gerekli olan akademik İngilizce donanımını kazandırmak ve onları fakülte derslerine hazırlamaktır. Öğrencilerimize Yeditepe ailesinin bir parçası olma sevincini aşılamak ve hayatları boyunca gereksinim duyacakları öğrenme ve eleştirel düşünme becerilerini kazandırmaya çalışmak da öncelikli hedeflerimiz arasındadır. 

Akademik Kadro

KIMBERLY FARBER
Akademik Koordinatör

ARZU AKBA
Akademik Yönetici

 

GRUP KOORDİNATÖRLERİ

 • A    NESLİHAN EKİL - ŞENAY SOYLU
 • B1  HANDE GİRAY - ÇİĞDEM ATİLLA HİÇYILMAZ
 • B2  ASLI CANDERLER - DİCLE EKİNCİ - GÜLAY UZUN
 • ÇEVİRİBİLİM, İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI, İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ (HAZIRLIK) - SELDA DEMİRYÜREK UYGUN

GRUP KOORDİNATÖR ASİSTANLARI

 • A    SEDEN CAN - SERAP İÇDEN
 • B1  NURDAN ÖZTAŞ - DAMLA ERKİNER
 • B2  ZÜMRAN DURGUN - SEVGİ SAİME CERTEL - GÜLEN DİREN ULUKAYA
 • ÇEVİRİBİLİM, İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI, İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ (HAZIRLIK) - FİLİZ ÖZDEMİR

 

TEST OFİS KOORDİNATÖRÜ
HÜSEYİN BUĞDAY

MESLEKİ GELİŞİM BİRİMİ KOORDİNATÖRÜ
FATMA YALÇINKAYA GÖKSU

AKADEMİK DANIŞMAN
N. ESRA ÖZÜŞEN

 

YAZIM MERKEZİ

ÖĞRETİM GÖREVLİLERİMİZ

REHBERLİK VE DANIŞMANLIK SERVİSİ

İDARİ KADRO

 

Bölümler

HAZIRLIK PROGRAMINDA EĞİTİM

Üniversitemizde eğitim dili İngilizcedir. Her akademik yıl başında, Rektörlükçe ilan edilecek gün, saat ve yerde Yabancı Dil Yeterlik Sınavı (Proficiency) yapılır. Sınav tarihinden geriye doğru iki yıl içinde, TOEFL IBT sınavından 79 ya da TOEFL PBT sınavında 550 almış olduğunu belgeleyen öğrenci yabancı dil sınavından muaf tutulur.TOEFL sınavı için geçerli sayılan sınav merkezleri aşağıda belirtilmiştir. Bu sınav merkezlerinin dışında girilen sınavlar geçerli değildir. IELTS sınavı kurumumuzda geçerli değildir.

SINAV MERKEZLERİ:

1.YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ,İSTANBUL - Merkez Kodu: STN20056A
2.İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ,İSTANBUL - Merkez Kodu ITTR153A
3.ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ,ANKARA - Merkez Kodu: STN10463A

TOEFL sınavına girecek olan öğrencilerin Yeditepe Üniversitesi'nin kurum kodu olan 7050'yi kodlamaları gerekmektedir. Sonuçların kabul edilebilmesi için TOEFL Merkezi tarafından doğrudan Hazırlık Okuluna gönderilmiş olması gerekir. 
Eğitim ve öğretim görecekleri dili yeterli düzeyde bildiklerini Üniversitece kabul edilen belgelerle ispatlayamayan öğrenciler, İngilizce Hazırlık Bölümünün verdiği İngilizce Yeterlik Sınavı’na alınırlar.

TOEFL Sınav Tarihleri

(Örnek Yeterlik Sınavı / Cevap Anahtarı)

 

Öğretim Süresi
İngilizce hazırlık programı, güz - bahar ve yaz olmak üzere 3 akademik yarıyıldan oluşur. Ancak, Çeviribilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı ve İngilizce Öğretmenliği hazırlık programları, güz ve bahar yarıyıllarından oluşur; bu programlar için yaz öğretimi düzenlenebilir.

 

Yabancı Dil Yeterlik Sınavı
(l) Her öğretim yılı başında, Rektörlükçe ilan edilecek gün, saat ve yerde Yabancı Dil Yeterlik Sınavı yapılır.
(2)Yeterlik Sınavı’na yeni kayıt öğrencilerle birlikte halen Hazırlık Programı’nda öğrenimine devam eden öğrenciler de girebilirler.
(3) Yeterlik Sınavı’nda 100 üzerinden en az 60 puan alan öğrenci başarılı sayılır.
(4) Yabancı Dil Yeterlik Sınavı’nın lisans eğitimi için geçerlilik süresi iki yıldır.
(5) Yabancı Dil Yeterlik Sınavı’nda mazeret kabul edilmez.
(6) Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Grafik Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Plastik Sanatlar ve Resim, Sanat Yönetimi, Tiyatro Bölümleri ile Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu öğrencilerinin Yabancı Dil Yeterlik Sınavı’ndan başarılı sayılabilmeleri için 100 üzerinden en az 50 puan almaları gerekir.
(7) İngilizce Öğretmenliği, İngiliz Dili ve Edebiyatı ve Çeviribilim  programı öğrencilerinin, Yabancı Dil Yeterlik Sınavı’nda başarılı sayılabilmeleri için 100 üzerinden en az 65 puan almaları gerekir. Ayrıca, İngilizce Öğretmenliği, İngiliz Dili ve Edebiyatı ve Çeviribilim programları öğrencilerinin bu sınav dahilinde yapılan konuşma ve yazma becerilerinden 100 üzerinden en az 60 puan almaları gerekir.

 

Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı

(1) Yabancı Dil Yeterlik Sınavı’nda başarısız olan veya bu sınava girmeyen yeni kayıtlı öğrenciler, Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı’na girmek zorundadırlar. Yabancı Dil Hazırlık Programı’nda öğrenimine devam ederken Yabancı Dil Yeterlik Sınavı’na girip başarılı olamayan öğrenciler, yeniden Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı’na girebilirler.

(2) Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı’nda mazeret kabul edilmez.

(3) Öğrencilerin seviyeleri, sınav sonucunda aldıkları puan doğrultusunda belirlenir ve Yabancı Dil Hazırlık Öğretimi gruplarından birine yerleştirilirler.

(4) İngiliz Dili Edebiyatı, İngilizce Öğretmenliği ile Çeviribilim programları öğrencileri için Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı yapılmaz. Bu öğrenciler öğretim gruplarına, programların kendilerinin yaptığı Yabancı Dil Yeterlik Sınavı puanlarına göre ayrılır.

 

Yabancı Dil Hazırlık Programları Öğretim Grupları

 İngilizce Hazırlık Programı’nda eğitim-öğretim aşağıda belirtilen üç grupta yapılır.

 1. A Grubu (Avrupa Konseyi Dil Standartları A1-A2 Düzeyleri): A grubunda başarılı olan öğrenci bir üst grup olan B1 grubuna devam eder. Başarısızlık halinde aynı grupta öğrenimini tekrarlar.
   
 2. B1 Grubu: B1 grubunda başarılı olan öğrenci bir üst grup olan B2 grubuna devam eder. Başarısızlık halinde aynı grupta öğrenimini tekrarlar.
   
 3. B2 Grubu: B2 grubunda başarılı olan öğrenci yerleştirldiği lisans programına başlar. Başarısızlık halinde aynı grupta öğrenimini tekrarlar.

Her seviye 1 (bir) dönemdir. A seviyesinden başlayan öğrenci her dönemin sonunda bir üst seviyeye geçmesi halinde B2 seviyesini isteğe bağlı olan YAZ OKULU'nda alabilir. 

Öğrencilerin 2 yıla kadar Hazırlık Sınıfı’na devam etme hakları vardır. 2 yıl sonunda hazırlık programını geçemeyen öğrenciler, isterlerse 1 yıl süre ile kayıtlarını dondurabilirler. 

2 yılın sonunda kayıt dondurmayan veya 1 yıl süreyle kayıt dondurup başarılı olamayan öğrencilerin kayıtları silinir. Hazırlık sınıfında başarısızlık nedeniyle kaydı silinen öğrenciler (Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği, Fen- Edebiyat Fakültesi Çeviribilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı ile Türk Dili ve Edebiyatı programlarında okuyanlar hariç), üniversiteye giriş sınavında aldıkları puanın, girdikleri programla aynı adı taşıyan ve öğretim dili Türkçe olan programlara Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun belirlediği kurallara göre ÖSYM tarafından yerleştirilme hakkına sahiptir. Bu hakkını kullanmak isteyen öğrencilerin, ÖSYM merkezlerine başvurmaları gerekir.

Hazırlık okulu eğitim-öğretiminde devam zorunludur.

 

Duyuru

Yayın Tarihi: 30.07.2019 / Salı

İngilizce Hazırlık Okulu 2018-2019 Yaz Dönemi "RETEST" Takvimi


Yayın Tarihi: 11.07.2019 / Perşembe

İngilizce Hazırlık Okulu 2018-2019 Yaz Dönemi Final Sınav Takvimi


Yayın Tarihi: 19.06.2019 / Çarşamba

İngilizce Hazırlık Okulu 2018-2019 Yaz Dönemi Ara Sınav Takvimi


Yayın Tarihi: 19.04.2019 /Cuma

İngilizce Hazırlık Okulu 2018-2019 Bahar Dönemi Final Takvimi


Yayın Tarihi: 27.02.2019 /Çarşamba

İngilizce Hazırlık Okulu 2018 - 2019 Bahar Dönemi Ara Sınav Takvimi


Yayın Tarihi: 24.12.2018 /Perşembe 

İngilizce Hazırlık Okulu 2018 - 2019 Güz Yarıyılı Final Tarihleri


Yayın Tarihi: 08.11.2018 /Perşembe 

İngilizce Hazırlık Okulu Göz Dönemi Ara Sınav Programı


Yayın Tarihi: 18.09.2018 /Salı

2018 Güz Dönemi Yabancı Diller Yüksekokulu Seviye Tespit Sınav Programı


Yayın Tarihi: 14.09.2018 /Cuma

2018 - 2019 Eğitim Yılı İngilizce Hazırlık Okulu Yeterlik Sınav Sonuçları


Yayın Tarihi: 31.08.2018 /Cuma

Yeditepe Üniversitesi’nin Kanada Global Village Dil Okulu ile yaptığı anlaşma kapsamında isteyen öğrenciler, 2018-2019 akademik yılında İngilizce Hazırlık Eğitimlerini Kanada’da alabilecekler.

YÖK tarafından onaylanan anlaşmanın detaylarını öğrenmek isteyenler, 3 - 7 Eylül 2018 tarihleri arasına Yeditepe Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek olan yeni öğrenci kayıtlarında İngilizce Hazırlık Okulu masasını ziyaret edebilirler.

Program Broşürünü görmek için tıklayınız.


Yayın Tarihi: 31.07.2018 /Salı

İngilizce Hazırlık Okulu Yaz Eğitimi Bütünleme sınav tarih ve yerlerine buradan ulaşabilirsiniz.


Yayın Tarihi: 30.07.2018 /Pazartesi

Yeditepe Üniversitesi’nin Kanada Global Village Dil Okulu ile yaptığı anlaşma kapsamında isteyen öğrenciler, 2018-2019 akademik yılında İngilizce Hazırlık Eğitimlerini Kanada’da alabilecekler.
YÖK tarafından onaylanan anlaşmanın detaylarını öğrenmek isteyenler, 1-17 Ağustos tarihleri arasına Yeditepe Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek olan Tanıtım Günleri’nde İngilizce Hazırlık Okulu masasını ziyaret edebilirler.

Yeditepe Üniversitesi Tanıtım Günleri

Program Broşürünü görmek için tıklayınız.

 


Yayın Tarihi: 16.07.2018 /Pazartesi

İngilizce Hazırlık Okulu  2017 - 2018  Akademik Yılı Yaz Okulu Final Takvimine linkten ulaşabilirsiniz.


Yayın Tarihi: 13.06.2018 /Çarşamba

İngilizce Hazırlık Okulu 2017 - 2018 Yaz Okulu Vize Sınavları


Yayın Tarihi: 02.05.2018 /Çarşamba

İngilizce Hazırlık Okulu 2017- 2018 Bahar Yarıyılı Bütünleme Sınav Takvimi


Yayın Tarihi: 06.04.2018 /Çarşamba

İngilizce Hazırlık Okulu 2017-2018 Bahar Final Sınav Takvimi


Yayın Tarihi: 28.02.2018 /Çarşamba

İngilizce Hazırlık Okulu 2017-2018 Bahar Vize Sınav Takvimi


Yayın Tarihi: 04.01.2018 /Perşembe

İngilizce Hazırlık Okulu Güz Bütünleme Takvimi


Yayın Tarihi: 20.12.2017 /Salı

İngilizce Hazırlık Okulu Güz Final Programı


Yayın Tarihi: 15.12.2017 /Cuma

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ TOEFL IBT SINAV TARİHLERİ VE SON BAŞVURU TARİHLERİ


Yayın Tarihi: 29.11.2017 /Çarşamba

Yeditepe Üniversitesi'nde TOEFL Sınav Merkezi Kuruldu


Yayın Tarihi: 06.11.2017 /Pazartesi

2017-2018 Güz Dönemi Ara Sınav Takvimini Görnmek İçin Tıklayınız


Yayın Tarihi: 15.09.2017 / Cuma
İngilizce Hazırlık Okulu Seviye Tespit Sonuçları Açıklanmıştır!

2017-2018 Akademik Yılı İngilizce Hazırlık Okulu Seviye Tespit Sınavı sonuçları E-sorgulama'dan Hazırlık Sınav Sonuç Sorgulama bölümünden öğrenebilirsiniz.

Sınav sonucuna göre yerleşmiş olduğunuz sınıfları, 22 Eylül 2017 tarihinde E-sorgulama Hazırlık Sınıf Sorgulama bölümünden öğrenebilirsiniz.

Hazırlık Okulu'nda dersler 25 Eylül 2017 Pazartesi günü saat 8.45'de başlayacaktır.


Yayın Tarihi:08.09.2017 / Cuma

12 Eylül 2017 Salı günü saat: 09.30’da yapılacak olan 2017-2018 Akademik Yılı  İngilizce Hazırlık Okulu Seviye Belirleme Sınavı salon bilgilerine, E- sorgulama sayfasında yer alan, Hazırlık Sınıf Sorgulama bölümünden  ulaşabilirsiniz.

**Sınav sonuçları 15 Eylül 2017 tarihinde E-sorgulama  adresinden ilan edilecektir.


Yayın Tarihi:25.08.2017 / Cuma

2017-2018 Akademik Yılı  İngilizce Hazırlık Okulu Yeterlilik Sınav Sonuçlarına E- sorgulama'dan ulaşabilirsiniz.

İngilizce Hazırlık Okulu tarafından 12 Eylül 2017 tarihinde yapılacak olan 2017 - 2018 Eğitim yılı Seviye Belirleme sınav salon yerleri; esorgulama.yeditepe.edu.tr sayfası üzerinde bulunan hazırlık sınıf sorgulama bölümünde 11 Eylül 2017 tarihinde yayınlanacaktır.

Yeterlilik sınav sonucunda fakültelerine geçen öğrencilerin ise; 05 Eylül 2017 tarihinde fakültelerine başvurmaları gerekmektedir.


Yayın Tarihi : 22.08.2017 /Salı

2017-2018 Akademik Yılı İngilizce Hazırlık Okulu Yeterlilik Sınav Salonları'na E-sorgulama'dan ulaşabilirsiniz.


Yayın Tarihi : 09.08.2017 /Çarşamba

İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI, İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ VE ÇEVİRİBİLİM BÖLÜMLERİNE 2017-2018 AKADEMİK YILINDA YENİ KAYIT YAPTIRACAK ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE


Yayın Tarihi : 19.06.2017 /Çarşamba

İngilizce Hazırlık Okulu Bahar-II Dönemi Retest Sınavı 


Yayın Tarihi : 13.06.2017 /Salı

İngilizce Hazırlık Okulu Bahar-II Dönemi Exit Sınavı


Yayın Tarihi : 23.05.2017 /Salı

İngilizce Hazırlık Okulu Bahar-II Dönemi Telafi Sınavı


Yayın Tarihi : 16.05.2017 /Salı

İngilizce Hazırlık Okulu Bahar-II Dönemi Monthly Sınavı 


Yayın Tarihi : 12.04.2017 /Çarşamba

İngilizce Hazırlık Okulu Bahar-I Dönemi Retest Sınavı 


Yayın Tarihi : 30.03.2017 / Perşembe

İngilizce Hazırlık Okulu Bahar-I Dönemi Exit Sınavı 


Yayın Tarihi : 15.03.2017 / Çarşamba

İngilizce Hazırlık Okulu Bahar-I Dönemi Telafi Sınavı 


Yayın Tarihi : 09.03.2017 / Perşembe

İngilizce Hazırlık Okulu Bahar-I Vize (Monthly) Sınavı 


Yayın Tarihi : 19.01.2017 / Perşembe

İngilizce Hazırlık Okulu Güz II Final Sınav Duyurusu


Yayın Tarihi : 14.11.2016 / Pazartesi

http://www.yeditepe.edu.tr/tr/duyuru/ingilizce-hazirlik-okulu-guz-1-butu...


Yayın Tarihi : 11.10.2016 / Salı

Güz 1 Ara Sınav Takvimi
Tarih 18.Eki.16
Seviye A1 A2 B1 B2
Saat 11:00 - 11:50
(50 dk.)
09:30 - 10:20
(50 dk.)
09:30 - 10:20
(50 dk.)
11:00 - 12:00
(60 dk.)
Yer Merkez Bina Ek Bina Merkez Bina Merkez Bina
         
Ara Sınavlar sınıflarınızda yapılacaktır
Sınava öncesinde okul kimlik kartınızı göstermeniz gerekmektedir.
 15 dakikadan fazla geç kalanlar sınava alınmazlar.

Yayın Tarihi:09.09.2016 / Cuma 

2016-2017 Akademik Yılı İngilizce Hazırlık Okulu Sınıf Listelerine  E-Sorgulama'dan ulaşabilirsiniz.

esorgulama.yeditepe.edu.tr


Yayın Tarihi:05.09.2016 / Pazartesi

2016-2017 Akademik Yılı İngilizce Hazırlık Okulu Seviye Tespit Sınav Sonuçlarına  E-Sorgulama'dan ulaşabilirsiniz.

esorgulama.yeditepe.edu.tr


Yayın Tarihi:29.08.2016 / Pazartesi

2016-2017 Akademik Yılı İngilizce Hazırlık Okulu Seviye Belirleme  Sınav Salonları'na E-sorgulama'dan ulaşabilirsiniz.

esorgulama.yeditepe.edu.tr

 


Yayın Tarihi:27.08.2016 / Cumartesi

2016-2017 Akademik Yılı  İngilizce Hazırlık Okulu Yeterlilik Sınav Sonuçlarına E- sorgulama'dan ulaşabilirsiniz.

esorgulama.yeditepe.edu.tr


Yayın Tarihi:23.08.2016 / Salı

2016-2017 Akademik Yılı İngilizce Hazırlık Okulu Yeterlilik Sınav Salonları'na E-sorgulama'dan ulaşabilirsiniz.

http://esorgulama.yeditepe.edu.tr/


Yayın Tarihi: 16.08.2016 / Salı

Yeterlik ve Seviye Tespit Sınavı 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılı

2016-2017 Eğitim-Öğretim yılı Yeterlik ve Seviye Tespit Sınavı aşağıda belirtilen tarihlerde yapılacaktır.

Sınav tarihlerinde değişiklik olduğu takdirde www.yeditepe.edu.tr adresinden ilan edilecektir.

Sınav sonuçları 26.08.2016 Cuma günü öğleden sonra esorgulama.yeditepe.edu.tr adresinden açıklanacaktır.

Telefonda sınav sonuç bilgisi verilmeyecektir.

YETERLİK SINAVI 24 AĞUSTOS 2016 ÇARŞAMBA GÜNÜ SAAT 09:30

(TÜM İNGİLİZCE HAZIRLIK OKULU ÖĞRENCİLERİ BU SINAVA KATILABİLİRLER)

SEVİYE TESPİT SINAVI 31 AĞUSTOS 2016 ÇARŞAMBA GÜNÜ SAAT 09:30

Bu Sınava; 24 Ağustos 2016 tarihinde yapılan Yeterlik Sınavı‘nda başarısız olan ve sınava girmeyen öğrenciler katılacaktır.

İNGİLİZ DİLİ EDEBİYATI, ÇEVİRİBİLİM VE İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMLERİ’NİN SINAVLARI İSE;

1. AŞAMASI 24 AĞUSTOS 2016 ÇARŞAMBA GÜNÜ SAAT 09:30’DA, 

2. AŞAMASI 25 AĞUSTOS 2016 PERŞEMBE GÜNÜ SAAT 09:30’DA YAPILACAKTIR.

Halen Hazırlık Okulunda Öğretim Gören B2 Kuru Öğrencileri Seviye Tespit Sınavına Katılamazlar.

DERSLERİN BAŞLANGIÇ TARİHİ 19 EYLÜL 2016 PAZARTESİ günü saat 08:45’dir.

 

İletişim

Yetkili Kişi: İngilizce Hazırlık Okulu Koordinatörlüğü
Telefon: (0216) 578 03 00 - 578 03 21
Fax: (0216) 578 03 46
E-mail: 
prepschool@yeditepe.edu.tr

 

Yetkili Kişi: ÖĞRENCİ İŞLERİ
Telefon: (0216) 578 03 43 - 578 03 44
Fax: (0216) 578 03 47
E-mail: 
prepoffice@yeditepe.edu.tr