Dev Atatürk Fotoğrafları Arşivi Yeditepe Üniversitesi’nde

Ethem Tem Çekti, Suzan Kapsız Arşivledi, Yeditepe Üniversitesi Koruyor…

Dev Atatürk Fotoğrafları Arşivi Yeditepe Üniversitesi’nde

“Atatürk Rönesansını Devam Ettiren Üniversite” sloganıyla yola çıkan üniversitemiz, Atatürk’ün fotoğraflarından oluşan büyük bir arşive ev sahipliği yapıyor. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü bünyesinde bir kısmı Atatürk’ün fotoğrafçısı Ethem Tem’in çektiği bin adet Atatürk fotoğrafı bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Suzan Kapsız’ın üniversitemize bağışladığı birçoğu daha önce hiçbir yerde görülmemiş bu fotoğraflar özel bir çalışmadan geçirilerek dijitale aktarıldı. Fotoğraflar “Atatürk Fotoğrafları Sergisi” ile de Rektörlük binasının beşinci katında sürekli olarak sergileniyor.

Yeditepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Tülay Baran, Atatürk Fotoğrafları Arşivi’ni anlattı:

Suzan Kapsız'ın bir kısmı Atatürk'ün fotoğrafçısı Ethem Tem tarafından çekilmiş Atatürk fotoğraflarını nasıl temin ettiniz?

Fotoğrafları bir Atatürk fotoğrafları koleksiyoneri olan Sayın Suzan Kapsız'ın Üniversitemize yaptığı fotoğraf bağışı yoluyla elde ettik. Sayın Suzan Kapsız, Ethem Tem'in eşinden fotoğrafları temin ettiğini ifade etti.

 

Üniversite arşivinde Atatürk’ün bine yakın fotoğrafı var. Bunları nasıl bir araya getirdiniz?

İçerisinde Ethem Tem tarafından çekilmiş fotoğrafların da bulunduğu Atatürk fotoğraflarının tamamı Suzan Kapsız tarafından yapılan bağışla elde edildi. Bunun yanı sıra üniversitemizde bu yıl açılışı yapılan Atatürk fotoğrafları sergisi içinde Prof. Dr. Gülveli Kaya tarafından yapılmış olan Atatürk portreleri de yer alıyor.

 

Fotoğrafları nasıl tasnif ettiniz?

Fotoğraflar sergiye dönüşürken kronolojik bir sıraya tabi tutulmaksızın daha çok konu bütünlüğü dikkate alınarak tasnif edildi.

Görüntüleri nasıl koruyorsunuz?

Fotoğraflar, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü'nde koruma altında.

Dijitale aktarım süreci nasıl gelişti?

Üniversitemiz bünyesinde bulunan ‘Foto Film Merkezi’ tarafından fotoğrafların dijitale aktarımı gerçekleştirildi.

En ilginç fotoğraflar hangileri ve öyküleri neler?

Mustafa Kemal Atatürk’ün insan sevgisini, komutanlığını, devlet adamlığını, halkın içinde, halkla beraber olan her karesini izlemek şansı bütün fotoğrafları ilginç ve önemli bir hale getiriyor.

 

Bu fotoğrafları halkla nasıl buluşturmayı planlıyorsunuz?

Fotoğraflar, Rektörlük binasının beşinci katında daimi sergi olarak yer almaktadır. Ayrıca fotoğraflardan oluşan bir albüm yapıp yayınlamayı planlıyoruz. Bu da fotoğrafların halkla buluşmasına katkı sağlayacaktır.

 

Bundan sonrası için bu arşivi nasıl geliştireceksiniz?

Elimizde bulunan fotoğraf sayısını olabildiği kadar arttırmayı, daha az bilinen fotoğrafları daha çok görülebilir hale getirmeyi, yayına dönüştürmeyi ve böylece yaygınlaştırmayı, ayrıca fotoğrafların bilinmeyen öykülerini bulup fotoğraflarla bütünleştirmeyi hedefliyoruz.

 

Fotoğraf albümüne Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitü sayfasından ulaşabilirsiniz.

BASIN YANSIMALARI : Sözcü

 

Sosyal Medyada da Bize Takip Edin!