Genç İletişimciler Ödüllerini Yeditepe’de Aldı

Yeditepe Üniversitesi, Aydın Doğan Vakfı’nın bu yıl 29’uncusunu gerçekleştirdiği Genç İletişimciler Yarışması Ödül Töreni’ne ev sahipliği yaptı. Törende, Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri Burçin Bıyıklıoğlu ve Ferzan Akgül Kurumsal İletişim Projesi dalında ikincilik ödülü alırken Ozan Oğuz Kurt röportaj dalında üçüncülük ödülünün sahibi oldu.

Türkiye’deki 42 üniversitenin iletişim fakültelerinden yazılı, görsel, işitsel, reklam, halkla ilişkiler ve internet yayıncılığı dallarında 1087 öğrencinin 917 çalışmayla katıldığı yarışmada 25 üniversiteden 102 öğrenci 59 proje ile ödüle değer görüldü.

Törene; Yeditepe Üniversitesi Kurucu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan, Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl, Aydın Doğan Vakfı (ADV) Kurucusu ve Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, Doğan Holding İcra Kurulu Başkanı Yağmur Şatana, ADV Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, ADV Yönetim Kurulu Üyesi Erol Çamur, ADV Yönetim Kurulu Üyesi Volkan Vural, Yeditepe Üniversitesi Kurucu Başkan Danışmanı Prof. Dr. Sedefhan Oğuz, Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Billur Ülger, Doğan Holding Genel Sekreteri Ayhan Sırtıkara, Hürriyet Gazetesi köşe yazarları Ertuğrul Özkök, Sedat Ergin ve Deniz Zeyrek, Kanal D Haber Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Sarılar, CNN TÜRK Genel Müdürü Erdoğan Aktaş, Hürriyet Reklam Direktörü Zeynep Tandoğan, Hürriyet Dijital İçerik Koordinatörü Emre Kızılkaya, CNN TÜRK Haber Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Boratav, Aslı Öymen ve Şafak Ongan’ın da aralarında bulunduğu Doğan Medya Grubu yöneticileri, duayen gazeteci ve televizyoncu merhum Mehmet Ali Birand’ın eşi Cemre Birand, öğretim görevlileri ve finale kalan öğrenciler katıldı.

Törenin açılışında konuşan Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, tüm dünyanın dijital bir geleceğe doğru evrildiğini belirterek teknoloji devriminin istisnasız her sektörü etkilediğini, teknolojiden en çok etkilenen alanların başında ise iletişimin geldiğini vurguladı. Kitleye yönelik iletişim yerini kitleler arası iletişimin aldığını ifade eden Hanzade Doğan Boyner, bu dönüşümün bireyin güçlenmesini ve bilgiye ulaşımın kolaylaşmasını sağlarken aynı zamanda müthiş bir bilgi kirliliğine yol açtığını, gerçeğe ulaşmayı ve gerçeği anlamayı çok zorlaştırdığını söyledi. Hanzade Doğan Boyner, “Teknoloji sanal dünyanın sanal hayatlarını, sanal dünyanın sanal gerçeklerini yarattı. ‘Gerçek ötesi’ kavramını hayatımıza soktu. Hiç aslı olmayan konuların sosyal medya vasıtası ile milyonlara ulaşıp, sanki gerçekmiş gibi toplum tarafından kabul edildiği yüzlerce örnek de gösterebiliriz” dedi.

Teknolojinin değişmeye, değiştirmeye devam edeceğini vurgulayan Hanzade Doğan Boyner, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Genç iletişimciler olarak, hiç ödün vermemeniz gereken değer, samimiyetle gerçeği aramak olmalı. İletişimin özü budur. Biz, teknolojinin mümkün kıldığı akıllı algoritmaların karşısında ancak bu değerlerle durabiliriz. Her zaman şeffaf ve samimi bir şekilde doğruyu aramak, attığımız tweet’te de, yaptığımız postta da, yayınladığımız televizyon programında da, gazete köşemizde de yazdığımızın arkasında durmak bizi gerçek iletişimci yapar.”  

Türkiye’nin aydınlık yüzü: İSTEK Vakfı

Yeditepe Üniversitesi Kurucu Başkanı Bedrettin Dalan ise konuşmasında; İSTEK Vakfı’nın Türkiye’ye yayılmış okullarıyla hizmet vermeye devam ettiğini belirterek, “Bugün itibariyle 17 bin burslu öğrencisiyle ki ilk defa söylüyorum, Türkiye’de en fazla burs veren vakıftır. Bundan sonra büyüyerek inşallah devam edeceğiz” dedi.

İSTEK Vakfı’nın Türkiye’nin aydınlık yüzü olarak ayakta olduğunu ifade eden Dalan, “Aydın Doğan Vakfı’nın üniversitemizin kuruluşunda çok emeği oldu. Her iki vakıf da Atatürk Cumhuriyet’inin yılmaz bekçileri. Aydın Doğan Vakfı, girişimcileri destekleyen bir vakıf. Aydın Doğan Vakfı da, tıpkı İSTEK Vakfı gibi Atatürk’ün izinde, çağdaş gençler yetiştiriyor” diye konuştu. Bedrettin Dalan, Aydın Doğan ile olan bir anısını anlatarak şöyle devam etti:

“1983 yılında İSTEK Vakfı’nı kurmadan önce Aydın Doğan’a okullar zinciri kuracağımı söylemiştim. Kendisi de bunu başaramayacağımı, ‘Haliç’i temizlersin ama okulları kuramazsın’ dedi. Başkan seçildim ve hemen arkasından Aydın Bey’e bir bağış mektubu gönderdim. Bana telefon açtı. Bu ne dedi. Kuramayacağımı iddia ettiğin vakıf için bağış yap ve kendin de üye ol dedim. Sağ olsun kabul etti. Aydın Bey, İSTEK Vakfı’nın kurucu üyesidir ve uzun süre İSTEK Vakfı’nda beraber çalıştık. Kendisine İSTEK Vakfı’na verdiği bütün desteklerden dolayı teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından ödül töreni ile devam eden gecede; Haber-Araştırma dalında birinci olan Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Furkan Arıcan’a ödülünü Aydın Doğan verdi. Haber-Araştırma dalında ikinci olan Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri Berivan Bila, Murat Makas ve Pelin Alparslan ve üçüncü olan Giresun Üniversitesi Tirebolu İletişim Fakültesi’nden Fatma Kapusuz’a ödülünü Bedrettin Dalan verdi.

Röportaj dalında birinci olan Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Hayati Koray Korkmaz, ikinci olan Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Sariye Nur Dönmez ile üçüncü olan Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Ozan Oğuz Kurt’a ödüllerini Hanzade Doğan Boyner ile Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl verdi.

Tören sonunda Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner dereceye giren üniversitelerin dekan ve öğretim üyelerine berat takdim etti. Dereceye giren öğrencilerle birlikte toplu fotoğraf çekiminin ardından tören sona erdi.

FOTOĞRAF GALERİSİ 

Basın Yansımaları : www.hurriyet.com.tr ,  www.cnnturk.com.tr , www.posta.com.tr

 

Dijital Dönüşüm Çağında Medya ve İçerik Üretimi Paneli

Öte yandan, Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Ertuğrul Özkök moderatörlüğünde “Dijital Dönüşüm Çağında Medya ve İçerik Üretimi” konulu panel gerçekleştirildi. Panelde; Posta Gazetesi Yazarı ve Kafa Dergisi İmtiyaz Sahibi Tolga Candaş Işık, CNN Türk’te yayınlanan “Gündem Özel Programı” sunucusu Deniz Bayramoğlu ve Hepsiburada Pazarlama Grup Başkanı Yüce Zerey konuşmacı olarak yer aldı.

 

ÖDÜL ALANLAR

Haber – Haber Araştırma

Birincilik: Furkan Arıcan, ‘Suyun Lezzeti Ondan Soruluyor’, Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Berivan Bila, Murat Makas ve Pelin Alparslan, ‘Evrenselliğin Karesi Karadeniz Asi Havasında Müziğine Yolculuk’, Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Fatma Kapusuz, ‘Bir Kadın Yüreğindeki Saklı Emek’, Giresun Üniversitesi Tirebolu İletişim Fakültesi


Röportaj

Birincilik: Hayati Koray Korkmaz, ‘Cumhuriyetin İlk Pilot Öğrencisi, AlaaddinÇulcuoğlu’, Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi İkincilik: Sariye Nur Dönmez, ‘Kuşun Gözünden Bakınca Hepimiz Engelliyiz’, Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Ozan Oğuz Kurt, ‘Sunay Akın'ın Gözünden Atatürk’, Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi


Mizanpaj

Birincilik: Fadime Aydemir, ‘Çocuk Resimleri Ne Anlatıyor?’, Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Dicle Kaya, ‘Pisiklerin Ablası’, Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Işıl Kaptan, ‘Ağaca Oyulan Hayaller’, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İletişim Fakültesi


Spor

Birincilik: Samed Aydın Sun, ‘Beşiktaşlı Doktor, Yaptığı Bestelerle Taraftarlara Deva Oluyor’, Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Süleyman Kaçmaz, ‘Enkaz Altından Rekortmenliğe’, Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Seden Elter, ‘Saklı Şehrin Hazinesi, Şah-Mat Güzeli Bahçesaray’, Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi


Fotoğraf

Birincilik: Kairatbek Azimbaev, ‘Kora Kor’, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Begim Coldubay Kızı, ‘Meydan Okumak’, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Onur Anas, ‘Göğe Bakalım’, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi


Televizyon Haberi

Birincilik Mehmet Ali Birand Ödülü: Abdullah Kasım Aytekin, Kübra Yavuz, ‘İcralık Evlat’, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: İsmail Ayazlı, Mert Göral ‘Kayıp Kavim ''Dom''’, Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Ayana Baytemirova, ‘Yaz Tatili’, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi İletişim Fakültesi


Belgesel

Birincilik: Abdurrahman Demir, Hasan Erdoğmuş, Merve Özyürek, Tolunay Tekmek, ‘Kırmızı’, Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Kasiet Kubanıçbek Kızı, ‘Oymok’, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Eren Taşyürek, ‘Önce Sular Kirlendi’, Adnan Menderes Üniversitesi İletişim Fakültesi


Kısa Film

Birincilik: Ramazan Kılıç, ‘Penaber’, İstanbul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Ilgiz-Şerniyaz Tursunbek Ulu, ‘Avcı’, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Ozan Seza Gültekin, ‘Durak’, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi


Radyo Haber Spikerliği

Birincilik: Gizem Tuğçe Gerçel, ‘Çocuklara Ver Haberi’, Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Berkin Güvendik, ‘Gündemin İçinden’, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Hatice Karataş, ‘Radyo Gazi Ana Haber’, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi


Radyo Programcılığı

Birincilik: Büşra Seyis, ‘Cebimizdeki Şarkılar’, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Zeynep Can, ‘Çingeneler Zamanı’, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Ömer Sefa Ergezer, Simay Büşra Masharaf, ‘Artniyet’, Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi


Reklam Filmi Senaryosu

Birincilik: Nida Filiz, ‘Emniyet Kemeri Kullanımını Bilinçlendirme Kampanyası Televizyon Filmi’, Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Emre Bolat, Erdoğan Çelebioğlu, ‘Dominos Pizza-El Yakan Hızlı Teslimat’, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Derin Doğru, Tarık Eren, Yaşam Koçer, ‘Sen de Gör’, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi


Basın Reklamı

Birincilik: Ali Can Kahraman, Ekremcan Arslan, ‘Arko Nem Güneş Sütü’, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Okan Can Şahin, Özkan Tok, ‘JBL-Go’, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Mehmet Özkızılviranlıo, ‘Derinlere Ulaşır’, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi


İnternet Reklamı

Birincilik: Saim Çizmeci, Sevda Kutlu, ‘Don't Cut Projesi’, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: NataliNurnur ‘WWF Gerçek Kürke Hayır!’, Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Nezahat Aylin Güngör, ‘Smart - Hızlı Dönüş’, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi


Reklam Kampanyası Büyük Ödülü

Ferhat Sezer Kurtoğlu, Seçil Eda Karbo, Umut Subaşı, ‘Söke Un - Senin Eserin', Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi


İnternet Sitesi

Birincilik: Beste Budan, ‘Udumbara Gezegeni Bilim Sitesi’, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Musa Emir Şen, Recep Demirci, ‘Klavye Canavarı’, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Ahmet Mücahit Nalbant, Aslıhan Bala, Mustafa Telli, ‘Düşledim Oldu’, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi


Blog

Birincilik: Yakup Ekinci, ‘Gerekçeli Fotoğraf’, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi

İkincilik: Kaan Güven, Şahin Bingöl, ‘Filmler Matinesi’, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Orkun Enver Gözübüyük, Sezer Öcaf, Tolunay Büke, ‘Mizahat’, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi


İnternet Medya Sitesi

Birincilik: Cemre Sena Baykara, Gizem Cevizli, İpek Yılmaz, Simge Avcıoğlu ‘PR Outlet Plus’, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Begüm Kaptan, Birgül Salakoslu, Derya Özbalcı, Tuğsem Soner, ‘Dijital Medya ve Çocuk’, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Anıl Emül, Elyesa Karatepe, Onur Kara, Zehra Rumeysa Fidan, ‘Göç Eden Hayatlar’, Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi


Kurumsal İletişim Projesi

Birincilik: Mehmet Karabatak, Müzeyyen Günaydın, Seyit Özmen, Şenol Yaman, ‘TOÇEV Kurumsal İletişim Projesi 'Bir El Bir Umut’, Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Burçin Bıyıklıoğlu, Ferzan Akgül, ‘Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği’, Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Mert Küçükay, ‘Cigna Finans Emeklilik Kurum İçi İletişim Projesi’, Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi


Ürün-Hizmet Tanıtım Projesi    

Birincilik: Ferhat Oğurlu, Oğuzhan Arsan, Osman Işık, Şura Ödevoğlu, ‘Adilcevaz Cevizleri Ürün-Hizmet Tanıtım Projesi’, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Musa Emir Şen, Osman Ünal, Recep Demirci, Şahin Bingöl, ‘Oynama, Uygula!’, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Emre Berkay Kaya, ‘Gripin Ürün/Hizmet Tanıtım Projesi’, Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi


Sosyal Sorumluluk Projesi

Birincilik: Pırıl Kalyon, Selahattin Çınar, Sevcan Sezgin, “‘Yazı’mı değiştir’, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Buket Yenici, Özgür Yalçın, Seda Baytok, Selin Sezgin, ‘Otizm Harikalar Kulubü’, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Mustafa Böyük, Tacim Yurdakul, ‘Yerinde(N) Olsan’, Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi