Yeditepe’de Öğretmenler Günü Kutlandı

Eğitim Fakültesi ve Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nce düzenlenen “Eğitimde Yenilikçi Uygulamalar Sempozyumu” Öğretmenler Günü vesilesiyle yapılan ilk etkinlik oldu. Üniversitenin Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonu’nda, 23-24 Kasım’da gerçekleştirilen sempozyumda “Dünya değişirken ve teknoloji gelişirken öğrenme biçimlerinin değişiyor mu” sorusuna yanıt arandı.

24 Kasım’da ise yine Eğitim Fakültesi ve Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nce Öğretmenler Günü kutlama töreni gerçekleştirildi. Törende konuşan Yeditepe Üniversitesi Kurucu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan, Atatürk’ün sadece Türkiye için değil bütün dünya için başöğretmen olduğunu belirterek onun öğretileriyle bütün mazlum milletlerin esaretten kurtulduğunu söyledi.

“Eğitim Fakülteleri Bilim Yuvası Olmalı”
Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşe Semra Akyel de, “Eğitim fakültelerine salt meslek edindirme kurumu olmanın ötesinde bilgiyi toplayan, sorgulayan, araştıran, düzenleyen, çoğaltan ve yayan birer bilim yuvası olması konusunda çok önemli görevler düşmektedir” dedi.

Eğitim Bilimleri Enstitüsü müdürü Prof. Dr. Servet Bayram ise öğretmenlerin yüzünün güldürülmesi gerektiğine işaret ederek “Bugün Atatürk’ün belirttiği irfan ordusuna her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımız vardır” diye konuştu.

Eleştirel Düşün, Öğren, Sorgula, Üret
İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hülya Kılıç, Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinin hazırladığı ve kendisinin de editörlüğünü yaptığı “Eleştirel Düşün, Öğren, Sorgula, Üret” isimli kitapla ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Törende daha sonra Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Gezer’in, Emin Ongan Üsküdar Musiki Cemiyeti sanatçıları eşliğinde seslendirdiği Atatürk’ün sevdiği şarkılardan oluşan repertuarı katılımcılara keyifli anlar yaşattı.

 

Era Makers’tan Yaratıcı Projeler
Era Okulları Gaziosmanpaşa Şubesi ilk ve ortaokul öğrencileri de “Eğitimde Yenilikçi Uygulamalar” konulu sempozyumda projelerini sergiledi. Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni Mustafa Kasar’ın koordinatörlüğünde sempozyuma katılan öğrencilerin projeleri yoğun ilgi gördü.

Eğitimde Yenilikçi Uygulamalar Sempozyumu Fotoğraf Galerisi