Lisans Aday Öğrenci Sayfası


YEDİTEPE HAKKINDA

►Özel Yetenek Sınavları    

►Tercih Robotu    

Tanıtım Filmi  

E - Broşür                

►Kontenjan ve Puanlar   

►Başvuru Koşulları                                                  

►Burs Olanakları                                       

►Konaklama

►Kayıt

►Sıkça Sorulan Sorular

►Ücretler                                                   

►Lise Yaz Okulu

►İngilizce Yaz Kampı


 

 NEDEN YEDİTEPE

Fen Bilimlerinden, Sosyal Bilimlere, Güzel Sanatlardan, Sağlık Bilimlerine ve Eğitim Bilimlerine kadar geniş bir yelpazede akademik faaliyetlerini sürdüren Yeditepe Üniversitesi, öğrencilerine çift anadal, yan dal ve yurt dışı eğitim olanakları sunarak onları gelişen dünyanın gerekliliklerine uygun bir eğitim ile buluşturuyor. Akademik faaliyetlerinin yanı sıra kampüs ortamında 43 öğrenci kulübü ve etkinlikleriyle öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine imkân sağlıyor. Spor alanında göstermiş olduğu başarılarıyla, her yıl üniversiteler arasında en üst sıralarda yer alıyor.

Yeditepe Üniversitesi; Avrupa, Amerika, Kanada, Rusya, Güney Amerika ve Uzak Doğu başta olmak üzere dünyanın önde gelen üniversiteleri ile 700’ün üzerinde işbirliği sağlayarak, Türkiye’de yükseköğretime öncülük ediyor. Vakıf üniversiteleri içinde Erasmus ve Exchange ile en fazla yabancı öğrenci değişimi yapan üniversite olarak bayrağı elinde tutan Yeditepe; Eczacılık, Sağlık Bilimleri, Tıp, Diş ve İşletme Fakültelerini içine alan Houston Methodist Global ile yaptığı Akademik İşbirliği Anlaşmasıyla bu yönde attığı adımları büyütüyor. Başarıyla yürüttüğümüz ve öğrenciler için son derece gerekli olduğuna inandığımız “Üniversite–Sanayi İşbirliği" projeleri de önceliklerimiz arasında yer alıyor. 

Yeditepe Üniversitesi Mezun ve Öğrencileri Anlatıyor! Üniversitemizin çeşitli bölümlerinden öğrencilerin yer aldığı Yeditepe Üniversitesi Otomotiv Kulübü, aktif olarak çalışmalarına devam ediyor. 2018 yılında TÜBİTAK Efficiency Challenge elektrikli araç yarışmasına katılmaya hak kazanan kulübümüz aracın tasarımı ve üretimi üzerine çalışmalara devam ediyor. Ayrıca 2010 yılından bu yana Shell Eco-Marathon yarışmasına düzenli olarak katılan Yeditepe Üniversite Shell Eco-Marathon takımımız üniversitemizin ve firmaların destekleriyle bizleri bu sene Londra’da düzenlenecek ve 200 takımdan 3000 öğrencinin katılacağı yarışmada Elektrikli Araç kategorisinde temsil edecek. 
Yeditepe Üniversitesi, akademik buluşları dinamik bir şirketin pazarlama uzmanlığıyla buluşturmak üzere 2005 yılında Yeditepe Sağlık Hizmetleri A.Ş.’yi kurdu. Yıllar içerisinde birçok bakım ürününü piyasayla buluşturan şirketimiz, daha sağlıklı nesillerin yetişmesi ve insan sağlığını olumsuz etkileyen faktörleri ortadan kaldırmak amacıyla ve İnovatif Tarım felsefesiyle ürettiği organik gübreleri Bactogen markası ile piyasaya sürmüştür. Bactogen ürünleri gücünü Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik bölümünün uzman kadrosundan ve son teknolojiyle donatılmış laboratuvarlarından alıyor.
 www.bactogen.com

 


 YAPAY ZEKA ÇALIŞMALARIMIZ
Temel olarak evrimsel algoritmalar ve yapay sinir ağları gibi doğadan esinlenilmiş yöntemler kullanılarak çalışmaların yürütüldüğü Yeditepe Üniversitesi Yapay Zeka Laboratuvarı’nda robotbilim alanında makine öğrenme, doğal dil işleme, görüntü işleme, robot insan etkileşimi gibi problemler üzerinde gerek teorik gerekse pratik çalışmalar yapılıyor. Laboratuvarımızda yapılan pratik uygulamalar insansı robot NAO üzerinde test ediliyor.
Üniversitemizin Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde bulunan Bilişsel Bilimler yüksek lisans programımızda insan zihni çok disiplinli bir yaklaşımla ele alınıyor. Dilbilim, bellek, yapay zeka, zihnin matematiksel modellenmesi, nöroanatomi, duygu, görsel algı ve benlik konularının işlendiği yüksek lisans programımızda dilin beyinde işlenme süreci, görsel algı, yapay zeka, çift dil kullanıcılarının bellek yapısı, tümce işleme konularında çalışmalar yürütülüyor.

 
HEDEFLERİMİZ

Dinamik bir yükseköğretim kurumu olan Yeditepe Üniversitesi, her yıl kendini geliştirerek büyümeye devam ediyor. Üniversite – sanayi ve topluma dönük bilimsel katkılarını artırarak, eğitim kalitesini yükseltmek, toplum için bilim üretmek, çalışmalarını toplumun diğer kesimlerine yayarak, projelerini topluma katkı sağlayacak şekilde geliştirmek üniversitemizin ana hedefidir.
Ayrıca akademik bir kurum olarak bilime yönelik çalışmalarının hızla devam etmesi, yurt dışı anlaşmaları, patent sayılarının artırılması ve ülkemize daha nitelikli mezun kazandırılması da üniversitemizin hedefleri arasında yer alıyor.

 
Sayılarla Yeditepe

Yeditepede Sosyal Yaşam

Başarılarımız
 


AKADEMİK SİSTEM
Yeditepe Üniversitesi’nde dünyanın her tarafında yaygın olan kredi sistemi uygulanıyor. Bu sistemde öğrenciler, her programın belirlediği zorunlu ve seçmeli derslerin karşılığı olan toplam kredi ile diploma almaya hak kazanıyorlar.Fakültelerle ilgili  detaylı bilgiye aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

 

►EĞİTİM FAKÜLTESİ

►ECZACILIK FAKÜLTESİ

►DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ

►FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ

►GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ

►HUKUK FAKÜLTESİ

►İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

►İLETİŞİM FAKÜLTESİ

►MİMARLIK FAKÜLTESİ             

►MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

►SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

►TIP FAKÜLTESİ

►TİCARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

►UYGULAMALI BİLİMLER YÜKSEKOKULU

 ÇİFT ANADAL VE YAN DAL PROGRAMLARI (DOUBLE MAJOR – MINOR)
Yeditepe Üniversitesi’nde, lisans öğrencilerine ana lisans programlarına ek olarak, üniversite içinde farklı bir programda öğrenci olarak ikinci bir lisans diploması alma (çift anadal/double major) ya da belirli bir alanda bilgi sahibi olmalarına olanak sağlamak üzere yan dal (minor) programında öğrenim görme olanağı tanınıyor. Gerekli koşulları yerine getiren öğrencilerden çift anadal (ÇAP) yapmak isteyenler, esas programlarının en erken üçüncü en geç beşinci döneminde, yan dal yapmak isteyenler ise en erken üçüncü dönemin başında en geç altıncı dönemin başında ilgili fakülte dekanlıklarına başvurabilir.

Çift Anadal (ÇAP) - Yan Dal


 ÇİFT DİPLOMA (DUAL DEGREE)

Yeditepe Üniversitesi’nde öğrencilere lisans ve lisansüstü programlarda dünyanın önde gelen üniversitelerinde Çift Diploma olanağı sunuluyor. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünün University Of North Carolina Wilmington ile ortak işletme lisans çift diploma programı yer alıyor. Ayrıca Uluslararası İşletme Yönetimi (Almanca) Bölümünün de Fachhochschule Kiel Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ile çift diploma anlaşması bulunuyor. Bunun yanı sıra üniversitenin diğer fakülte ve bölümleri için Kanada, İngiltere ve ABD ile çift diploma programları hazırlıkları devam ediyor.
 ULUSLARARASILAŞMA
Yeditepe Üniversitesi, Avrupa, Amerika, Avustralya, Kanada, Rusya, Güney Amerika ve Uzak Doğu başta olmak üzere dünyanın önde gelen üniversiteleri ile işbirliği anlaşmaları imzalayarak öğrencilerine farklı kültürleri tanıma, eğitim alanındaki yenilikleri yerinde gözlemleme ve kültürlerarası paylaşım fırsatı sunuyor. Öğretim üyesi değişimleri, ortak projeler, uluslararası konferans ve seminerlerle kampüste uluslararası ortam oluşturuluyor. Geniş uluslararası işbirliği ağı sayesinde tüm fakülte ve bölüm öğrencileri yurt dışında eğitim alabiliyor ve staj yapabiliyorlar. Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education’ın (THE)
Asya’nın En İyi Üniversitelerilistesinde yer alan Yeditepe Üniversitesi, 700’ü aşkın Erasmus+ anlaşması ile Türkiye’deki üniversiteler içinde en fazla Avrupalı değişim öğrencisini konuk eden üniversitelerden biri olma özelliğine sahip.

 

 

ULUSLARARASI OFİS
Uluslararası ofis; yurt dışı eğitimiyle staj programları, öğrenci ve öğretim üyesi değişim programları, uluslararası öğrenci asistanları ve kampüsteki öğrenim ortamı ile geniş eğitim olanaklarının gerçekleşmesinde önemli rol oynuyor. Eğitim sektöründe alanında öncü üniversitelerle işbirliği kurmak ve uluslararası anlaşma sayısını arttırmak hedefleri arasında yer alıyor. Erasmus+ ve Exchange değişim programları, süreçleri hakkında öğrencileri bilgilendirmek ve öğrencilere mümkün olan en iyi uluslararası deneyimi yaşatmak Uluslararası Ofisin amaçları arasında yer alıyor. 
Ayrıca farklı ülkelerden gelen uluslararası öğrencileri kampüs içindeki faaliyetlere, çeşitli kültürel deneyimlere ve Doğu ile Batının buluştuğu, dinlere, dillere, müziğe ve mutfağa ev sahipliği yapan büyüleyici İstanbul turlarına, Türkiye’nin pek çok bölgesine yapılan kültürel gezilere, sosyal sorumluluk projelerine katılmaya teşvik ederek öğrencilerin uyum sürecini kolaylaştırıyor.

Uluslararası Ofis

 
TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ
Üniversitemiz bünyesinde; bilimsel bilgi ve deneyimin, teknolojive ekonomik değere dönüşümünü sağlamak amacıyla Üniversite - Sanayi İşbirliğini geliştirmek ve sürdürülebilir kılmak; bölge sanayisini, gücünü bilim ve teknolojiden alan, yenilikçi, öğrenen, yerel ve küresel düşünebilen bir yapıya dönüştürmek için Teknoloji Transfer Ofisi kuruldu. Türkiye’de ilk defa hem bilgiyi üreten hem de bilgiyi aktaran bir üniversite konumuna geçen Yeditepe Üniversitesi 10 yıl içerisinde 186 uluslararası patent aldı. 2006 yılından bu yana 153 TÜBİTAK, 25 Avrupa Birliği ve diğer uluslararası kurumlar, 15 Bilim ve Sanayi Bakanlığı - San-Tez destekli proje üretti. 51 TÜBİTAK, 1 Avrupa Birliği, 4 Bilim ve Sanayi Bakanlığı, 4 Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı ve 8 diğer kurumlar olmak üzere 68 aktif proje de yürütülüyor. Doktora programlarıyla özel sektör ve sanayi işbirliği içerisinde tez çalışmaları sürdürülürken, projelerin ve işbirliklerin sonucu 68 ulusal, 125 uluslararası patent başvurusunda bulunuldu. 27 ulusal tescilli patent belgesi, 48 uluslararası tescilli patent belgesi alındı. Alınan patentlerin ticarileştirilme çalışmaları başlamış olup; üretim safhasına geçildi. Üniversite bünyesinde halen başvuru aşamasında olan 193 patent başvuru dosyası bulunuyor. Araştırma çıktılarını ticarileştirmek akademisyen ve öğrencilerimizin şirket kurmalarını teşvik etmek amacıyla 2016 yılında ‘Girişimcilik Atölyesi’ kuruldu ve ‘Yeditepe Teknopark’ kurma çalışmalarımız hızla devam ediyor. Teknopark İstanbul ile imzalanan sözleşme ile 5000 metrekare kullanım alanı olan ‘Yeditepe Teknopark’ 2018 yılı içerisinde açılacak.

tto.yeditepe.edu.tr
 
AKREDİTASYONLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ
 


bilgimerkezi.yeditepe.edu.tr


TANITIM  MASALARI

 Tel: 0216 578 11 11 / 1112
      0216 578 16 56 / 57 / 58 / 59

Santral:  0216 578 00 00

WhatsApp : 0 535 464 74 03 
                   0 535 464 74 37

 

Aday Öğrenci Bilgilendirme Formu

 

Sosyal Medyada da Bizi Takip Edin!