Yüzümüze Krem Değil Cıva mı Sürüyoruz? 'Hiçbir Dozu Güvenli Değil'

Cilt ürünlerine dair en popüler alanlardan biri de cilt beyazlatma. Kısa vadede en iyi sonucu almak isteyenler ise çareyi kremlerde buluyor. Ancak bu kremler nedeniyle ABD’de yaşayan bir kadın görme yetisini kaybetti. Peki yüze sürülen kremler nasıl riskler barındırıyor? 
 

Cilt bakım ürünleri, birçok insanın vazgeçilmezi haline geldi. Gençleştirmek, güzelleştirmek, sıkılaştırmak ve daha nicesi için kullanılan bakım ürünleri arasında son zamanlarda sıklıkla duyduklarımızdan biri de cilt beyazlatma ürünleri. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en büyük risklerden biri cıva…
 

Tehlikelerinden bahsedilse de insanlar bu ürünleri kullanmaya devam ederken, kötü Haber ABD’den geldi. CNN’de bahsedilen vaka raporuna göre ABD’de yaşayan Somalili bir kadın güzellik kremlerindeki cıvaya maruz kaldığı için çevresel görme yetisini kaybetti.
 

Minnesota Zehir Kontrol Merkezi'nde görevli Dr. Erin Batdorff tarafından paylaşılan rapor, aynı zamanda kadının çocuklarının yatak odalarında, nevresimlerinde, havlularında ve çamaşır makinesinde nasıl yüksek düzeyde cıva bulunduğunu detaylandırdı.

Batdorff, “Cıva içeren bir cilt aydınlatma ürünü kullanan herkes, ne yazık ki tüm ev halkını risk altına sokacaktır” dedi.
 

“Cıvanın diğer hane üyelerine bulaşmayacağından emin olmanın bir yolu yok.”
 

Adı açıklanmayan kadın; uykusuzluk ve bacak ağrısından kas güçsüzlüğü, yorgunluk ve nihayetinde periferik görme kaybına kadar uzanan bir dizi semptom yaşamaya başladığında soluğu doktorda aldı. Yapılan klinik testler ise kanında ve idrarında yüksek düzeyde cıva olduğunu ortaya çıkardı.
 

Uzmanlar, toksik seviyelerde cıvaya maruz kalan ve semptom göstermeyen ya da en azından henüz göstermeyen çok daha fazla insan olabileceğine dikkat çekti.

Hiç kimse kasıtlı olarak kendisine ya da aile üyelerine zarar vermek istemez. Ama cıva dışarıda bir yerde ve onu göremezsiniz, koklayamazsınız. Tüketicilerin kremlerde cıva olup olmadığını bilmesinin bir yolu da yok. Çünkü genellikle etiketlerde bir uyarı işareti yok.

Minnesota Zehir Kontrol Merkezi'nde görevli Dr. Erin Batdorff

İnsan sağlığını tehlikeye atan civa içeren güzellik ürünleriyle ilgili Farmasötik Toksikoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Aydın ile konuştuk.

 

ÜRÜN ETİKETİNDE BUNLAR YAZIYORSA DİKKAT!

Cıva bileşiklerinin bazı ilaçlarda, kremlerde, güzellik ve antiseptik sabunlarında, losyonların bileşiminde eskiden kullanıldığını söyleyen Aydın, “Ancak toksik etkilerinin anlaşılması ve daha güvenli maddelerin keşfi ile cıva bu ürünlerin bileşiminden çıkarıldı. Şimdilerde yasa dışı yollarla üretilen kozmetik ürünlerin bileşiminde bulunabildiğini görüyoruz. Eğer bir ürünün etiketinde cıva klorür, kalomel, cıva, mercuric, mercurio veya mercury kelimeleri listeleniyorsa, içinde cıva var demektir ve bu ürünlerin kesinlikle kullanılmaması gerekir. Bu ürünler genellikle yaşlılık lekelerini, çilleri ve kırışıklıkları gideren cilt beyazlatıcılar veya yaşlanma karşıtı tedaviler olarak yasa dışı yollara pazarlanır” açıklamalarında bulundu.

 

CİLT BEYAZLATMA ÜRÜNLERİ CİLDİ OLUMSUZ ETKİLİYOR.

Aydın, esas olarak cilt beyazlatma yöntemlerinin doğru bir yaklaşım olmadığını söyleyerek, mutlaka uygulanması gerekiyorsa bir uzman kontrolünde yapılması gerektiğini belirtti.

“Çünkü bu ürünlerle cilt ciddi şekilde olumsuz olarak etkileniyor. Cilt beyazlatmak isteniliyorsa, bir uzman kontrolünde içinde cıva veya bileşiği bulunmayan formül seçilmeli. Kullanılacak veya satın alınacak kozmetik ürünlerinin etiketi mutlaka okunmalı ve içerisinde cıva olmadığından emin olunmalı. Yasa dışı yollarla üretilen bazı cıva içeren formüller maalesef hâlâ kullanılıyor. Bu ürünlerden kesinlikle uzak durulması gerekiyor.”

 

BAŞKA HANGİ ÜRÜNLERDE VAR?

Cıvanın çok tehlikeli olduğunun bir kez daha altını çizen Aydın, “Sadece yerine başka bir alternatifin kullanılamayacağı formülasyonların bileşimine girebilir” dedi. “Aslında cıvanın başlıca kullanım amacı ürünlerde mikrop üremesini durdurmak. Bu amaçla eskiden aşılarda koruyucu olarak ve antiseptik ürünlerde kullanılıyordu.”

 

CIVA ANNE KARNINDAKİ BEBEĞİ BİLE ETKİLİYOR.

Cıvanın sadece cilt beyazlatıcı gibi ürünleri kullananları değil, bu kişilerin çevresindekileri de etkilediğini söyleyen Aydın, “Hamile kadınlar, anne sütü alan bebekler ve küçük çocuklar da dahil olmak üzere bazı insanlar Cıva toksisitesine karşı özellikle savunmasızdır. Cıva bileşikleri bebeklerin gelişmekte olan beyinlerine ve sinir sistemlerine zarar verir. Cıva anne sütüne geçtiği için yenidoğanlar da savunmasız olarak cıvaya maruz kalan grup arasında” dedi.

Basın Yansımaları: hurriyet