Enerji Tasarrufu Haftası: Elimizde 1.8 Dünya Varmış Gibi Tüketiyoruz

 

Enerji Tasarrufu için Döngüsel Ekonomi ve Yenilenebilir Enerjiye Yatırım Önerisi

Gezegenimizi, kendisini yenileyebileceğinden 1.8 kat daha hızlı tükettiğimizi belirten Prof. Dr. Natalya Ketenci, özellikle Türkiye gibi enerji zengini olmayan ülkeler için tasarrufun çok önemli olduğunu belirtti. Prof. Dr. Ketenci, “Kurumlar için en önemli önlem döngüsel ekonomiye ve yenilenebilir enerjiye yatırım” dedi.

Yeditepe Üniversitesi Ekonomi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Natalya Ketenci, 11-18 Ocak Enerji Tasarrufu Haftası’na ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

“Türkiye Gibi Ülkeler için Tasarruf Çok Önemli”

Enerji kaynaklarının kıt olması nedeniyle özellikle Türkiye gibi enerji kaynağı açısından zengin olmayan ülkeler için tasarrufun çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Natalya Ketenci, “National Footprint and Biocapacity Accounts 2022’ye göre insanlık doğayı gezegenimizin kendisini yenileyebileceğinden 1.8 kat daha hızlı tüketiyor. Yani insanlar sanki 1.8 dünya var gibi yaşıyor. Türkiye için bu rakam 2.1. Sanki elimizde, 2.1 tane Türkiye var gibi yaşıyor ve tüketiyoruz” dedi.

Enerji tasarrufunu en verimli şekilde uygulamak için “Döngüsel Ekonomi”nin önemli bir ekonomi modeli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ketenci, “Bu modelde, ürünleri yeni kaynakları kullanmadan, atık olarak düşündüğümüz materyallerden elde edebiliyoruz. Ürün henüz üretim bandındayken geri dönüştürülebilecek şekilde tasarlanıyor” dedi.

 

“Döngüsel Ekonomiye ve Yenilenebilir Enerjiye Yatırım Yapılmalı”

“Kurumlar için en önemli önlem döngüsel ekonomiye ve yenilenebilir enerjiye yatırım” diyen Prof. Dr. Natalya Ketenci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“John Rockfeller, yakıt üretiminde, bir gram israfa müsamaha göstermediği için dünyanın en büyük yakıt üreticisi oldu. Geçmişte atık kabul edilen ürünleri, benzin üretimi için kullanmaya başlayıp bu üründen en büyük kazancı elde etmişti. Döngüsel ekonomide yeni kaynakları kullanmadan elimizde olanları kullanıyoruz. Tabi ki, bir ülke veya kurum geceden sabaha değişemez. Bunun için yeni teknoloji geliştirmek, zaman ve yatırım gerekiyor.”

 

“Anaokuldan İtibaren Eğitim”

Bireysel olarak en önemli önlemin ise anaokul ve ilkokullardan itibaren eğitim olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ketenci, atık ayırmanın her yaş için önemli bir eğitim konusu olduğunu dile getirdi. Ketenci, “Gençler yavaş yavaş döngüsel ekonomiye alışmaya başlıyor ama orta yaş ve üstü tasarrufçu değil tüketici olarak yaşamaya alıştı” diye konuştu.

 

“Döngüsel Ekonomi: Türkiye’den Multidisipliner Yaklaşımlar”

Prof. Dr. Natalya Ketenci editörlüğünde, Yeditepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi akademisyenlerinin katkılarıyla, geçtiğimiz ay İngiltere’de “Döngüsel Ekonomi: Türkiye’den Multidisipliner Yaklaşımlar” isimli kitap yayınlandı. Prof. Dr. Natalya Ketenci, döngüsel ekonomiye ilişkin yurt dışında çok fazla kaynak olmasına karşın, bu kitabın Türkiye’den örneklerin bulunduğu ilk kitap olduğunu ifade etti. Farklı sektörlerde döngüsel ekonominin durumunu inceleyen kitap, “Türkiye’deki enerji sektörü ne kadar döngüsel?” sorusuna da yanıt arıyor.

 

“Türkiye için En Olası Alternatif Güneş Enerjisi”

Prof. Dr. Natalya Ketenci, tüm dünyada çevreyi kirleten endüstrilerin başında enerji sektörünün geldiğini belirterek Türkiye’deki enerji sektörünün durumunu şöyle özetledi:

“Türkiye’deki enerji sektörü, sürekli artan enerji maliyetleri nedeniyle ekonomik büyümeyi zorlaştıran, yüksek düzeyde enerji kaynaklarına bağımlılık ile karakterizedir. Bu nedenle Türkiye, Avrupa gibi yenilenebilir enerji altyapısını iyileştirmeyi ve enerjide dışa bağımlılığını azaltmayı planlıyor. Türkiye’de yenilenemeyen enerji için en olası alternatif güneş enerjisidir. Teknolojideki gelişmelerle güneş enerjisi, elektrik üretimi ve su ısıtmada karbon emisyonu olmadan doğal gaza verimli bir alternatif olabilir. Ancak kıt ve zehirli maddelerden üretilen güneş panellerinin kullanımı çevreye daha da fazla zarar veriyor. Geri dönüştürülmeyen güneş panelleri, nükleer santrallerden 300 kat daha fazla atık üretiyor. Dünyada güneş enerjisi sektörünü döngüsel ekonomiye dâhil edecek ve yeşil yapacak teknolojiler üzerine araştırmaları destekleyen çeşitli fonlar var. Türkiye, enerji sektörü için döngüsellik araştırmasında yer almaktadır, ancak bu daha uzun bir süreçtir.”

 

“Daha Fazla AR-GE Yapılmalı”

Yeşil ekonomiye geçişte elektrikli araçların da geri dönüştürülmeyen zehirli piller sorununu ortaya çıkardığını kaydeden Ketenci, “Türkiye’de yeşil ekonomiye geçiş, dünyadaki diğer ülkeler gibi sorunsuz geçmiyor. Bu nedenle yeşil ekonomiye geçişin mümkün olduğu kadar temiz olabilmesi için sürekli ve ileri düzeyde araştırma yapılması gerekmektedir” dedi.

 

Basın Yansımaları: dha | aa  | dunya  | star