Mimarlık Bölümü Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Ece Ceylan Baba'ya Altın Çekül Fikir Ödülü

Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğretim üyemiz ve aynı zamanda Seranit Grup Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ece Ceylan Baba, Yapı-Endüstri Merkezi tarafından düzenlenen “24. Altın Çekül Ödüllerinde “Altın Çekül Fikir Ödülünü” Seranit Grup adına aldı.

TÜBİTAK Sanayi Ar-Ge Destek Programı kapsamında desteklenen proje, Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ece Ceylan Baba ve akademik bir ekip ile yürütüldü.

Altın Çekül Fikir Ödülüne layık görülen proje şöyle; “Kil ağırlıklı bir çeşit toprağın, dikdörtgenler prizması bloklar şeklinde kalıplanıp pişirilmesiyle yapılan bir yapı malzemesinden oluşuyor. Geri kazanılmış atık seramik çamuru kullanılarak geliştirilen Serafoam’ın en önemli özelliği ise hafif ve mukavemetli olması. Yapı sektöründe birçok kullanım alanı mevcut olan Serafoam başta hafif ve mukavemetli olması sebebiyle tuğla olarak kullanılacağı gibi, dış cephede izolasyon ürünü olarak ve dış zeminde karolarla birlikte (DUOSTONE) bütünleşik olarak da kullanılabiliyor. Binaya aşırı yük getirmediği gibi işleme ve onarım kolaylığı sağlayan ürün, kolay şekil alıyor ve her türlü yapıya uygunluk, yanmazlık, ısı, ses ve su yalıtımı sağlıyor. Hafif olmanın yanı sıra bakteri üretmeme özelliği de bulunan ürün çevre kirliliğini önlüyor.