Vakıf Üniversiteleri Eczacılık Fakülteleri Arasında İlk! Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, ECZAK’tan Tam Akreditasyon alan ilk vakıf üniversitesi Eczacılık Fakültesi oldu

Kalitesini ulusal ve uluslararası akreditasyon kuruluşlarının denetimleriyle tescilleyen Yeditepe Üniversitesi, başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Ulusal Eczacılık Eğitimi Akreditasyon Kurulu ve Eczacılık Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği tarafından değerlendirilerek 6 yıl süre ile “Tam Akreditasyon” almaya hak kazanan ilk Vakıf Üniversitesi Eczacılık Fakültesi oldu.

 

ECZAK tarafından hazırlanan belge Yeditepe Üniversitesi’nde düzenlenen törenle verildi. Törene, Yeditepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet T. İnce, Ulusal Eczacılık Eğitimi Akreditasyon Kurulu (ECZAK) Başkanı Prof. Dr. Sevim Rollas, ECZAK Sekreteri Prof. Dr. Belma Koçer Gümüşel, Türk Eczacıları Birliği 2. Başkanı Ecz. Sinan Usta, İstanbul Eczacı Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ecz. Zehra Zeynep Ayna, İstanbul, Marmara, Acıbadem Biruni, Kemerburgaz Üniversiteleri Eczacılık Fakültesi Dekanları, İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası – Kamu ve Akademik İlişkiler Koordinatörü Dr. Ecz. Vedat Eğilmez, Zadevital Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Mevlüt Büyükhelvacıgil, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Fakültenin akreditasyon sürecini anlatan Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Hande Sipahi, ilk akreditasyon başvurusunun eski dekan Prof. Dr. Hülya Akgün’ün öncülüğünde 2014 yılında yapıldığını belirterek, akreditasyon sürecine yapılan denetlemelerde elde edilen başarılı sonuçları paylaştı.

 

Ülkemizde yükseköğretimde kalite güvencesi akreditasyonlarının tarihçesini anlatan ECZAK Başkanı Prof. Dr. Sevim Rollas, süreci anlattıktan sonra Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ne teşekkür etti. 

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Meriç Köksal Akkoç akreditasyon sürecinde büyük bir özveri ile çalışan akademisyenlere ve Eczacılık Fakültesi çalışanlarına teşekkür ederek, kazanılan bu akreditasyon uygulanan akademik programın belirli performans standartlarına sahip olduğunun ortaya konduğunu ve kalite özelliklerinin güvence altına alındığına vurgu yaptı. Prof. Dr. Akkoç, “Bugün itibariyle, Akredite olmuş tek vakıf üniversitesi Eczacılık Fakültesi olarak, kalite sürecinin içine girmiş ve standartlarımızın seviyesini mükemmele yöneltmiş bulunuyoruz” dedi.

Yeditepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet T. İnce ise kalite güvencesi sisteminde sertifikaların zorunlu, akreditasyonların ise gönüllülüğe bağlı olduğunu vurgularken, Yeditepe Üniversitesinin almaya hak kazandığı akreditasyonlar ile kalitesini tescillediğinin altını çizdi.

Konuşmaların ardından, ECZAK Başkanı Prof. Dr. Sevim Rollas ve ECZAK Genel Sekreteri Prof. Dr. Belma Koçer Gümüşel, Eczacılık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Meriç Köksal Akkoç, eski Dekan Prof. Dr. Hülya Akgün’e belgeyi takdim etti.